Παλμέιρας, Palmeiras

«Πράσινο» το Choque-Rei

Βραζιλία

Νικήτρια στο ντέρμπι με αντίπαλο τη Σάο Πάολο αναδείχθηκε η Παλμέιρας.

Στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής στο Μπραζιλεϊράο Α’ 2022 η «βερντάο» φιλοξενήθηκε από τη Σάο Πάολο στο «Μορουμπί». Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 17ο λεπτό με γκολ του 29χρονου μέσου Πάτρικ και κρατούσαν το υπέρ τους σκορ, μέχρι το 89’. Στο 90ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με τέρμα του 29χρονου διεθνούς Παραγουανού αμυντικού Γκουστάβο Γκόμες, ο οποίος έφτασε συνολικά τα 6 γκολ σε 9 συμμετοχές στη διοργάνωση και στο 90’+6 εξασφάλισαν το «διπλό» σημειώνοντας το 1-2 με τον 25χρονο αμυντικό Μουρίλο! Η Παλμέιρας συμπλήρωσε έτσι 4 συνεχόμενες νίκες στο πρωτάθλημα και διατηρήθηκε στην κορυφή της κατάταξης, έχοντας 28 βαθμούς. Αντίθετα, η Σάο Πάολο, που απέτυχε για 5η σερί χρονιά να επικρατήσει ως γηπεδούχος της Παλμέιρας στη Serie A, έμεινε στους 18 πόντους και υποχώρησε στην 9η θέση. Εξάλλου, στη 2η θέση της βαθμολογίας με 25 βαθμούς ακολουθεί η Κορίνθιανς που επέστρεψε στις επιτυχίες, μετά το υπέρ της 1-0 εις βάρος της Γκοϊάς με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του 36χρονου πρώην διεθνούς αμυντικού Φάμπιο Σάντος. Στην 3η θέση της κατάταξης με 21 πόντους ανέβηκε η Ατλέτικο Παραναένσε που επικράτησε 1-0 της Κοριτίμπα με τέρμα του 21ος ετών αμυντικού Κελβέν. Το συγκεκριμένο ματς αποτελεί το κορυφαίο ντέρμπι στην Πολιτεία της Παρανά και ονομάζεται «Atle-Tiba». Είναι αξιοσημείωτο, ότι η Ατλέτικο Παραναένσε είχε να κερδίσει ως φιλοξενούμενη την Κοριτίμπα σε επίπεδο Serie Α από το 2005. Την 4η θέση στη βαθμολογία με 21 βαθμούς κατέχει η Ατλέτικο Μινέιρο που επιβλήθηκε 2-0 της Φλαμένγκο με γκολ του 32χρονου διεθνούς Αργεντινού μέσου Ιγνάσιο Φερνάντες και του 27χρονου φορ Αντεμίρ.

Συνοπτικά η 13η αγωνιστική

Κουϊάμπα - Σεαρά 0-0

Σάντος - Μπραγκαντίνο 2-2 (17’ + 36’ Λέο Μπαπτιστάο - 45’+1 Χιοράν, 71’ Λουάν Καντίντο)

Ατλ. Μινέιρο - Φλαμένγκο 2-0 (35’ Φερνάντες, 85’ Αντεμίρ)

Κορίνθιανς - Γκοϊάς 1-0 (34’ πεν. Φάμπιο Σάντος)

Κοριτίμπα - Ατλ. Παραναένσε 0-1 (90’+10 πεν. Κέλβεν)

Ιντερνασιονάλ - Μποταφόγκο 2-3 (9’ πεν. Εντενίλσον, 14’ Μπούστος - 19’ Βινίσιους Λόπες, 59’ Ερισον, 90’+11 Ούγκο)

Φορταλέτσα - Αμέρικα Μινέιρο 1-0 (43’ Γιάγκο Πικατσού)

Ατλ. Γκοϊανιένσε - Ζουβεντούδε 3-1 (59’ Αΐρτον, 63’ Ουέλινγκτον Ράτο, 86’ Λέο Περέιρα - 23’ Ροντρίγκο Σοάρες)

Φλουμινένσε - Αβαΐ 2-0 (5’ Κάνο, 72’ Ματέους Μαρτίνς)

Σάο Πάολο - Παλμέιρας 1-2 (17’ Πάτρικ - 90’ Γκόμες, 90’+6 Μουρίλο)