Αζακούτσο, Ayacucho FC

Ο τίτλος στην Αζακούτσο!

Περού

Νικήτρια στο Τορνέο Κλαοσούρα 2020 του Περού αναδείχθηκε η Αζακούτσο.

Ο σύλλογος, που ιδρύθηκε το 2008, προκρίθηκε στον τελικό της διοργάνωσης, ως πρώτος από τον 2ο όμιλο και αντιμετώπισε την Σπόρτινγκ Κριστάλ, που πρώτευσε στο 1ο γκρουπ. Η τελευταία προηγήθηκε στο σκορ με το 18ο φετινό (Απερτούρα και Κλαοσούρα) γκολ του 33χρονου Αργεντινού επιθετικού Εμάνουελ Ερέρα, αλλά η Αζακούτσο ισοφάρισε με τον 22χρονο αμυντικό Χεσούς Μεντιέτα. Το τελικό 1-1 οδήγησε τα δύο κλαμπ στη διαδικασία των πέναλτι, όπου οι «αζακουτσάνος» επικράτησαν 3-2 και κατέκτησαν τον πρώτο τίτλο στην ιστορία τους! Να σημειωθεί, ότι οι δύο ομάδες θα βρεθούν απέναντι και στην ημιτελική φάση για τον υπερπρωταθλητή του 2020, με το νικητή του ζευγαριού να αντιμετωπίζει στους τελικούς την Κλουμπ Ουνιβερσιτάριο.

*Τον τίτλο του υπερπρωταθλητή διεκδικούν ο νικητής του Τορνέο Απερτούρα, ο αντίστοιχος του Τορνέο Κλαοσούρα και η ομάδα που πήρε την 1η θέση στη γενική κατάταξη, όπου υπολογίζονται μαζί τα αποτελέσματα των δύο Τουρνουά. Φέτος, η Ουνιβερσιτάριο κέρδισε το Απερτούρα, η Αζακούτσο το Κλαοσούρα, ενώ η Σπόρτινγκ Κριστάλ τερμάτισε 1η στη γενική κατάταξη.