Ντ. Κουένκα - Ιντεπεντιέντε ντελ Βάγιε, Deportivo Cuenca vs. Independiente Valle
Νέα

Νικήτρια η Ιντεπεντιέντε ντελ Βάγιε

Τον τίτλο στη Β’ φάση της Serie A 2021 στον Ισημερινό κατέκτησε η Ιντεπεντιέντε ντελ Βάγιε.

Στο φινάλε της διοργάνωσης η «νεγκριαζούλ» (ντελ Βάγιε) απέσπασε ισοπαλία με σκορ 1-1 από την Ντεπορτίβο Κουένκα και έφτασε τους 34 βαθμούς, τερματίζοντας στην 1η θέση της κατάταξης με απολογισμό 10 νίκες, 4 ισοπαλίες, 1 ήττα και συντελεστή τερμάτων 29-9 υπέρ. Στο συγκεκριμένο ματς οι γηπεδούχοι (Κουένκα) προηγήθηκαν στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου με γκολ του 29χρονου Αργεντινού επιθετικού Ντιέγκο Ντορεγκαράι, που έφτασε συνολικά τα 14 σε 27 ματς πρωταθλήματος, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι «τσίμπησαν» το βαθμό με αυτογκόλ του 23χρονου μέσου Ζαν Κάρλος Πένια στο 66ο λεπτό. Στη 2η θέση με 30 πόντους ισοβάθμησαν οι Εμελέκ και 9 ντε Οκτούμπρε, έπειτα από το 4-0 της πρώτης εις βάρος της Μάντα και την ήττα της δεύτερης με 3-0 από την Ουνιβερσιδάδ Κατόλικα. Ετσι, ο τίτλος του πρωταθλητή στη Serie A 2021 του Ισημερινού θα κριθεί σε διπλούς τελικούς, ανάμεσα στη νικήτρια της Α’ φάσης (Εμελέκ) και την αντίστοιχη της Β’ φάσης (Ιντεπεντιέντε ντελ Βάγιε). Υπενθυμίζεται, ότι η Ιντεπεντιέντε ντελ Βάγιε δεν έχει κερδίσει το πρωτάθλημα του Ισημερινού, έχοντας μια 2η θέση το 2013, σε αντίθεση με την Εμελέκ, που μετρά 14 τίτλους, δεύτερη καλύτερη επίδοση στην ιστορία της διοργάνωσης, πίσω από τους 16 της Μπαρτσελόνα Σπόρτινγκ Κλουμπ.