Ατλ. Τουκουμάν, Atlético Tucumán

Νίκη στο «Λα Πατερνάλ» και κορυφή

Αργεντινή

Σπουδαία νίκη πανηγύρισε η Ατλέτικο Τουκουμάν για την 20η αγωνιστική στη Λίγκα Προφεσιονάλ 2022 της Αργεντινής.

Συγκεκριμένα, οι «κυανόλευκοι» φιλοξενήθηκαν από την Αρχεντίνος Τζούνιορς στο «Λα Πατερνάλ» και πήραν τη νίκη με σκορ 2-1, φτάνοντας την 1η θέση και τους 38 βαθμούς στη βαθμολογία. Τα δύο γκολ της Ατλέτικο Τουκουμάν στην αναμέτρηση σημείωσε ο 34χρονος επιθετικός Κρίστιαν Μενέντες. Στη 2η θέση της κατάταξης με 36 πόντους ακολουθεί η Χιμνάσια Λα Πλάτα που ηττήθηκε με 1-0 από τη Σεντράλ Κόρδοβα που βρήκε δίχτυα στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων της αναμέτρησης με τέρμα του 22χρονου φορ Γκονζάλο Τόρες. Στους 36 βαθμούς, αλλά στην 3η θέση βρίσκεται η Μπόκα Τζούνιορς που έμεινε στο 0-0 με αντίπαλο την Ουρακάν, που υποχώρησε στην 5η θέση με 34 πόντους, έχοντας συμπληρώσει 3 συνεχόμενες ισοπαλίες στη διοργάνωση. Στην 4η θέση με 34 βαθμούς ανέβηκε η Ράσινγκ Κλουμπ που επικράτησε για 2η σερί αγωνιστική, αυτή τη φορά με σκορ 1-0 εις βάρος της Πλατένσε. Το μοναδικό γκολ στο παιχνίδι σημείωσε ο 23χρονος επιθετικός Μαξιμιλιάνο Ρομέρο. Επιστροφή στις νίκες για τη Ρίβερ Πλέιτ που κατέχει την 6η θέση με 32 πόντους, έπειτα από το υπέρ της 1-0 εις βάρος της Σαν Λορέντσο με τέρμα του 26χρονου διεθνούς Αργεντινού αμυντικού Εμανουέλ Μαμάνα. Εξάλλου, η Ντεφένσα ι Χουστίσια επιβλήθηκε 2-1 της Εστουδιάντες και διατήρησε τις ελπίδες της για έξοδο στις διοργανώσεις της CONMEBOL για το 2023. Είναι εντυπωσιακό, ότι η Ντεφένσα «μετράει» συνολικά 5 νίκες και 1 ισοπαλία στις 6 τελευταίες αναμετρήσεις της κόντρα στην Εστουδιάντες. Επίσης, η Λανούς επικράτησε 2-1 της Μπάνφιλντ στο «Clásico del Sur» και πήρε 3 πολύτιμους βαθμούς στην προσπάθειά της να παραμέινει στην Πριμέρα Ντιβισιόν. Για την «γκρανάτε» σκόραραν ο 30χρονος αμυντικός Χόναταν Καμπράλ και ο 20χρονος φορ Φράνκο Ορόσκο, ενώ για τους γηπεδούχους μείωσε το σκορ στο 89ο λεπτό ο 31ος ετών επιθετικός και πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού Αντρές Τσάβες.

Συνοπτικά η 20η αγωνιστική

Μπαράκας - Γοδόι Κρουζ 3-1 (45’+4 Σεπούλβεντα, 53’ αυτ. Ροντρίγκες, 64’ Γκλάμπι - 61’ πεν. Οχέντα)

Νιούελς - Σαρμιέντο 0-1 (58’ Αρισμέντι)

Τίγκρε - Βελές 2-0 (6’ Αρμόα, 22’ Κολίντιο)

Σαν Λορέντσο - Ρίβερ Πλέιτ 0-1 (40’ Μαμάνα)

Μπάνφιλντ - Λανούς 1-2 (89’ Τσάβες - 45’+2 Καμπράλ, 85’ Ορόσκο)

Ταγιέρες - Κολόν 2-0 (21’ + 45’+7 Γκάρο)

Πλατένσε - Ράσινγκ Κλουμπ 0-1 (59’ Ρομέρο)

Αρσενάλ - Αλντοσίβι 3-0 (24’ Ματσάντο, 31’ πεν. Λομόνακο, 64’ Κρούσπσκι)

Ουνιόν - Ιντεπεντιέντε 0-1 (46’ Ρομέρο)