Πατριότας, Patriotas Boyacá

Νίκες για Πατριότας, Πετρολέρα

Κολομβία

Σέντρα στο Τορνέο Φιναλιτσασιόν 2022 της Κολομβίας.

Η νικήτρια του Τορνέο Απερτούρα 2022 Ατλέτικο Νασιονάλ ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στη διοργάνωση, μένοντας στο 1-1 με αντίπαλο την Κορτουλουά στη Μεντεγίν. Οι γηπεδούχοι (Ατλ. Νασιονάλ) προηγήθηκαν στο 61ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του 34χρονου διεθνούς μέσου Αλεχάντερ Μεχία, αλλά οι φιλοξενούμενοι απέφυγαν την ήττα, ισοφαρίζοντας στο 80’ από την άσπρη βούλα με τον 32χρονο επιθετικό Φίβερ Μερκάντο. Ισοπαλία με σκορ 1-1 κόντρα στην Ιντεπεντιέντε Μεντεγίν έφερε η φιναλίστ στους τελικούς του Τορνέο Απερτούρα 2022 Ντεπόρτες Τολίμα. Μάλιστα, βρέθηκε να χάνει με 0-1 στο 24ο λεπτό έπειτα από γκολ του 32χρονου Αργεντινού φορ Λουτσιάνο Πον, ο οποίος έφτασε συνολικά τη φετινή σεζόν (Απερτούρα 2022 - Φιναλιτσασιόν 2022) τα 11 γκολ σε 23 συμμετοχές, αλλά πήρε το βαθμό, ισοφαρίζοντας στο 74’ με τον 29χρονο διεθνή επιθετικό Αντρές Ρεντερία. Οι μόνες ομάδες που κέρδισαν στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος ήταν η Πατριότας Μποζακά και η Αλιάνσα Πετρολέρα. Η «ρόχο» (Πατριότας) επικράτησε 1-0 της Τζούνιορ με τέρμα του 23χρονου φορ Εντουαρντ Μπολάνιος και έδωσε συνέχεια στο εντυπωσιακό αήττητο σερί ως γηπεδούχος απέναντι στους «καρχαρίες» (Τζούνιορ), αφού από το 2014 έχει ρεκόρ 7 νίκες και 3 ισοπαλίες σε συνολικά 10 ματς! Από την πλευρά της, η Αλιάνσα Πετρολέρα επιβλήθηκε 2-1 της Ντεπορτίβο Περέιρα, έχοντας ως κορυφαίο παίκτη τον 29χρονο μέσο Αρινσον Μοχίκα, ο οποίος πέτυχε το πρώτο γκολ και έδωσε την ασίστ στο δεύτερο.

Συνοπτικά η 1η αγωνιστική

Μαγκνταλένα - Ονσε Κάλντας 2-2 (5’ Τσάβες, 84’ Μάρκες - 79’ πεν. Ντελ Βάγιε, 90’+3 Κουμπίντες)

Ντ. Περέιρα - Αλιάνσα Πετρολέρα 1-2 (35’ πεν. Ραμίρες - 47’ Μοχίκα, 74’ Λοντόνιο)

Πατριότας - Τζούνιορ 1-0 (84’ Μπολάνιος)

Ενβιγκάδο - Αμέρικα ντε Κάλι 0-0