Ρεντίστας

Μόνο η Ρεντίστας το «2 στα 2»

Ουρουγουάη

Τη δεύτερη νίκη της σε ισάριθμες αγωνιστικές στο Τορνέο Απερτούρα 2020 της Ουρουγουάης σημείωσε η Ρεντίστας.

Ο νεοφώτιστος στην κατηγορία σύλλογος βρέθηκε να χάνει με δύο γκολ διαφορά στην έδρα της Μπόστον Ρίβερ, στο πρώτο τέταρτο του αγώνα, αλλά με αντεπίθεση διαρκείας έκανε την ανατροπή στο σκορ, που ολοκληρώθηκε στο 8ο λεπτό των καθυστερήσεων με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του 28χρονου Ουρουγουανού μέσο Πάμπλο Λέμος. Μάλιστα, η Ρεντίστας είναι η μόνη ομάδα που μετράει το «2x2» μετά από 2 αγωνιστικές, αφού η Πενιαρόλ ηττήθηκε με 2-1 από την Ντεφενσόρ Σπόρτινγκ.

Να σημειωθεί, ότι αυτή ήταν η πρώτη νίκη των «βιόλα» (Ντεφενσόρ) ως γηπεδούχοι απέναντι στους «καρμπονέρος» (Πενιαρόλ) από το 2015. Εξάλλου, η Νασιονάλ Μοντεβιδέο παρέμεινε χωρίς τρίποντο στη διοργάνωση, μετά την ισοπαλία με 2-2 απέναντι στη Σέρο Λάργκο. Μάλιστα, η κάτοχος του τίτλου απέφυγε την ήττα, σημειώνοντας δύο γκολ στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης! Το πρώτο το πέτυχε ο 35χρονος πρώην διεθνής Αργεντινός επιθετικός Γκονζάλο Μπεργκέσιο, που αγωνίστηκε και στην Ευρώπη με τις Σεντ Ετιέν, Κατάνια και Σαμπντόρια.

Συνοπτικά η 2η αγωνιστική

Μπόστον Ρίβερ - Ρεντίστας 2-3 (14’ Ροντρίγκες, 16’ Φράτα - 23’ Σέζαρ, 39’ Ολιβέρα, 90’+8 πεν. Λέμος)

Νασιονάλ - Σέρο Λάργκο 2-2 (90’+4 Μπεργκέσιο, 90’+7 Γιάκομπ - 44’ Φερνάντες, 75’ Ντορέγκο)

Σέρο - Ρίβερ Πλέιτ 0-0

Λίβερπουλ - Ντ. Μαλντονάντο 1-1 (65’ Ρομέρο - 17’ πεν. Καντέρα)

Ντανούμπιο - Ουόντερερς 0-1 (29’ Ακούνια)

Ντεφενσόρ - Πενιαρόλ 2-1 (74’ Αλμπίν, 90’+3 πεν. Μιλάν - 46’ Αμπασκάλ)

Προγκρέσο - Πλάζα Κολόνια 2-2 (25’ Φερνάντες, 52’ Γκότεσμαν - 42’ Σουρ, 79’ Κιντάνα)

Φένιξ - Τόρκε 1-3 (86’ πεν. Περέιρα - 12’ Ντελ Πρέτε, 55’ Τεουτέν, 90’+4 Πίρις)