Αμέρικα ντε Κάλι, América de Cali

Μείωσε τη διαφορά η Αμέρικα ντε Κάλι

Κολομβία

Πολύτιμη νίκη για την Αμέρικα ντε Κάλι στο Β’ όμιλο της Β’ φάσης του Τορνέο Φιναλιτσασιόν 2021 στην Κολομβία.

Συγκεκριμένα, για την 4η αγωνιστική της διοργάνωσης οι «κόκκινοι διάβολοι» νίκησαν με 2-1 την Αλιάνσα Πετρολέρα και ανέβηκαν στη 2η θέση της κατάταξης με 6 βαθμούς. Στην κορυφή της βαθμολογίας με 8 πόντους βρίσκεται η Ντεπόρτες Τολίμα, που έφερε 1-1 απέναντι στους Μιγιονάριος. Τα γκολ για την Αμέρικα ντε Κάλι σημείωσαν ο 31ος ετών μέσος Κάρλος Σιέρα και ο 26χρονος μέσος Λάρι Ανγκούλο, ο δεύτερος βρήκε δίχτυα στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων της αναμέτρησης. Επίσης, στην αναμέτρηση του «Ελ Καμπίν» η «βινοτίντο ι όρο» (Τολίμα) απέφυγε την ήττα με τέρμα του 25χρονου αμυντικού Αντερσον Ανγκούλο στο 90ο λεπτό. Εξάλλου, στον Α’ όμιλο η Ντεπορτίβο Κάλι επικράτησε 2-1 της Ατλέτικο Νασιονάλ και εδραιώθηκε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, φτάνοντας τους 10 βαθμούς, σε αντίθεση με τους ηττημένους του αγώνα, που έμειναν στους 2 πόντους. Για τη «βερδιμπλάνκο» (Ντ. Κάλι) σκόραρε δύο φορές ο 27χρονος φορ Χάρολντ Πρεσιάδο, ο οποίος μετράει συνολικά 10 γκολ σε 20 ματς πρωταθλήματος. Στη 2η θέση της κατάταξης με 6 βαθμούς ακολουθεί η Τζούνιορ, που πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στη διοργάνωση, επικρατώντας 3-0 της ουραγού με 2 πόντους Ντεπορτίβο Περέιρα. Δύο γκολ για τους «καρχαρίες» πέτυχε ο 23χρονος επιθετικός Εντβουϊν Σετρέ.

Συνοπτικά η 4η αγωνιστική

Τζούνιορ - Ντ. Περέιρα 3-0 (23’ Ροσέρο, 29’ πεν. και 66’ Σετρέ)

Ατλ. Νασιονάλ - Ντ. Κάλι 1-2 (42’ Καντέλο - 8’ και 25’ πεν. Πρεσιάδο)

Αμέρικα ντε Κάλι - Αλιάνσα Πετρολέρα 2-1 (7’ Σιέρα, 90’+6 Ανγκούλο - 51’ Γκαρσές)

Μιγιονάριος - Ντ. Τολίμα 1-1 (8’ αυτ. Κινιόνες - 90’ Ανγκούλο)