Ουνιβερσιτάριο, Universitario

Μείωσε η Ουνιβερσιτάριο

Περού

Στο -5 μείωσε την απόστασή της από την πρωτοπόρο Αλιάνσα Λίμα η Κλουμπ Ουνιβερσιτάριο.

Για τη 16η αγωνιστική στο Τορνέο Απερτούρα 2023 του Περού και με 3 ματς να απομένουν, μέχρι την ολοκλήρωση της διοργάνωσης, οι «Κρέμας» κέρδισαν με 4-0 τη Σέζαρ Βαγιέχο και έφτασαν τους 31 βαθμούς, έναντι 36 των «Αλιανσίστας» που ηττήθηκαν με 2-1 από τη Μελγκάρ. Πρωταγωνιστής στη νίκη της Ουνιβερσιτάριο αναδείχθηκε ο Αλεξ Βαλέρα, ο οποίος σημείωσε χατ - τρικ τερμάτων, ενώ έδωσε και μια ασίστ. Φέτος, ο 27χρονος διεθνής επιθετικός έχει σημειώσει 10 γκολ σε 14 συμμετοχές σε όλες τις διοργανώσεις. Στην Αρεκίπα η Αλιάνσα βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ, με τη δεύτερη στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων της αναμέτρησης μετά από γκολ του 34χρονου Αργεντινού φορ Μπερνάρντο Κουέστα. Στην 3η θέση με 28 πόντους ανέβηκε η Σπόρτινγκ Κριστάλ που επιβλήθηκε με σκορ 3-2 της Κούσκο και συμπλήρωσε 3 συνεχόμενες νίκες στη διοργάνωση. Μάλιστα, οι «σελέστες» βρέθηκαν να χάνουν με δύο γκολ διαφορά στο 13ο λεπτό, αλλά έκαναν την ανατροπή με πρωταγωνιστές τον 29χρονο Βραζιλιάνο φορ Μπρένερ, ο οποίος βρήκε δίχτυα δύο φορές και έφτασε τα 6 γκολ σε 13 παρουσίες στη διοργάνωση και τον 31ος ετών διεθνή επιθετικό Αλεχάντρο Χέμπεργκ που σκόραρε και έδωσε και ασίστ, φτάνοντας και αυτός τα 6 γκολ σε 13 παρουσίες στη διοργάνωση. Τρεις σερί επιτυχίες στο Τορνέο Απερτούρα 2023 συμπλήρωσε και η Σπορ Ουανκάγιο που επικράτησε 2-1 της Ντεπορτίβο Μουνισιπάλ και «σκαρφάλωσε» στην 6η θέση της κατάταξης με 24 πόντους. Η «ρόχο ματαντόρ» έκανε ανατροπή στο σκορ με γκολ του 32χρονου διεθνούς μέσου Αλφρέντο Ρόχας και του 26χρονου μέσου Λουΐς Μπενίτες, ο οποίος έφτασε τα 6 γκολ σε 13 παρουσίες στη διοργάνωση.

Συνοπτικά η 16η αγωνιστική

Μελγκάρ - Αλιάνσα Λίμα 2-1 (45’ Μανίν, 90’+5 Κουέστα - 53’ Σαμπάγκ)

Ουνιβερσιτάριο - Σέζαρ Βαγιέχο 4-0 (14’ και 50’ και 66’ Βαλέρα, 25’ Ερέρα)

Τάρμα - Καντολάο 1-1 (10’ Πόσιτο - 16’ Καρμόνα)

Σπόρτινγκ Κριστάλ - Κούσκο 3-2 (50’ Χέμπεργκ, 60’ και 72’ Μπρένερ - 6’ Εστράδα, 13’ ντα Λους)

Γκαρσιλάσο - Αλιάνσα Ατλέτικο 3-2 (10’ και 39’ και 52’ Τζιορντάνα - 20’ Φερνάντες, 77’ Κανέλα)

Ατλ. Γκράου - Σιενσιάνο 4-0 (24’ Σαντοβάλ, 40’ Σαλίνας, 45’ και 90’+2 Λόπες)

Μουνισιπάλ - Ουανκάγιο 1-2 (14’ Αγκιλάρ - 29’ Α. Ρόχας, 75’ Μπενίτες)

Μπινασιονάλ - Κομέρτσιο 5-0 (17’ και 43’ Πολάρ, 37’ Παλάσιος, 67’ Τσιρίλο, 70’ Φερνάντες)

Σπορ Μπόις - Καχαμάρκα 3-2 (13’ αυτ. Μεντίνα, 62’ πεν. Μπάρκο, 76’ Σούλερ - 51’ Τρουχίγιο, 90’+4 Περάτσα)