Με Παουλίνιο την πρόκριση η Ατλ. Μινέιρο

Πρωταθλήματα

Copa Libertadores

Στη φάση των ομίλων του Κόπα Λιμπερταδόρες 2023 προκρίθηκε η Ατλέτικο Μινέιρο.

Ο σύλλογος από τη Βραζιλία είχε αποσπάσει ισοπαλία με σκορ 1-1 από τους Μιγιονάριος στην Κολομβία, αλλά στο Μπέλο Οριζόντε κέρδισε με 3-1 και πέρασε στην επόμενη φάση της διοργάνωσης. Για την Ατλέτικο Μινέιρο ξεχώρισε με την εμφάνισή του, σημειώνοντας δύο γκολ και δίνοντας μια ασίστ ο 22χρονος επιθετικός Παουλίνιο, ο οποίος επέστρεψε στην πατρίδα του, έπειτα από την παρουσία του στη Λεβερκούζεν, όπου δεν μπόρεσε να προσαρμοστεί στα αγωνιστικά δεδομένα της Μπουντεσλίγκα. Επίσης, ένα εξαιρετικό τέρμα σημείωσε ο 36χρονος πρώην διεθνής φορ Χουλκ, που έδωσε και μια ασίστ. Στη φάση των ομίλων του Κόπα Λιμπερταδόρες 2023 θα αγνωιστεί και η Σπόρτινγκ Κριστάλ, που είχε πάρει 0-0 στην Αργεντινή από την Ουρακάν και στο Περού κέρδισε με σκορ 1-0, πετυχαίοντας το γκολ στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων της αναμέτρησης με τον Ιρβεν Αβιλα! Ο 32χρονος διεθνής επιθετικός έφτασε τα 3 γκολ σε 4 συμμετοχές στη φετινή διοργάνωση. Την πρόκριση εξασφάλισε και η Ιντεπεντιέντε Μεντεγίν, έπειτα από το 1-1 στη Χιλή κόντρα στη Μαγκαλάνες και το υπέρ της 2-0 στην Κολομβία. Τα δύο γκολ στη ρεβάνς της Μεντεγίν πέτυχε ο Λουτσιάνο Πονς, ο οποίος έφτασε τα 2 γκολ και τις 2 ασίστ στο Κόπα Λιμπερταδόρες 2023. Ο 32χρονος Αργεντινός επιθετικός αποτελεί έναν από τους καλύτερους παίκτες της Ιντεπεντιέντε, έχοντας διακριθεί πέρσι με συνολικά 19 γκολ και 5 ασίστ σε 57 συμμετοχές. Εξάλλου, το «εισιτήριο» για τον επόμενο γύρο «σφράγισε» και η Σέρο Πορτένιο που διπλασίασε τις νίκες της εις βάρος της Φορταλέτσα. Συγκεκριμένα, έπειτα από το υπέρ της 1-0 στη Βραζιλία επιβλήθηκε και με 2-1 στην Παραγουάη. Κορυφαίος παίκτης για την «τσικλόν» στον επαναληπτικό αναδείχθηκε ο 31ος ετών Αργεντινός μέσος Φεντερίκο Καρίτσο, ο οποίος σκόραρε και έδωσε και ασίστ.