Με χατ - τρικ Αρτούρ η Μπραγκαντίνο

Πρωταθλήματα

Copa Sudamericana

Εντυπωσιακή νίκη με 4-3 στην έδρα της Σεντράλ πανηγύρισε η Μπραγκαντίνο.

Οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν στο Ροσάριο για το πρώτο ματς στη φάση των «8» του Κόπα Σουνταμερικάνα. Το ματς ήταν συναρπαστικό, με τους Βραζιλιάνους να αποκτούν προβάδισμα 0-2 στο 20ο λεπτό και 1-3 στο 43’, αλλά τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν σε 3-3 στο 62’. Τελικά, ο πρωταγωνιστής της αναμέτρησης με χατ - τρικ και μια ασίστ, ο Αρτούρ, εξασφάλισε τη νίκη στους φιλοξενούμενους, σκοράροντας στο 73ο λεπτό. Ο 23χρονος επιθετικός έγινε ο τρίτος Βραζιλιάνος ποδοσφαιριστής που σκοράρει 3 γκολ στην Αργεντινή, για τις διοργανώσεις της CONMEBOL. Ο πρώτος ήταν ο Σάβιο το 1997 στο 3-0 της Φλαμένγκο εις βάρος της Βέλες για το Σούπερ Κόπα Λιμπερταδόρες και ο δεύτερος ο Μπερνάρντ το 2013 στο 5-2 της Ατλέτικο Μινέιρο, κόντρα στην Αρσενάλ Σαραντί για το Κόπα Λιμπερταδόρες. Εκτός έδρας νίκη πανηγύρισε και η Πενιαρόλ, που επικράτησε 3-1 της Σπόρτινγκ Κριστάλ. Για τους φιλοξενούμενους σκόραρε ο 20χρονος φορ Αγκουστίν Αλβαρες Μαρτίνες, ο οποίος έφτασε τα 9 γκολ στη διοργάνωση και είναι ο πρώτος σκόρερ. Να σημειωθεί, ότι η Πενιαρόλ παραμένει αήττητη απέναντι στην Σπόρτινγκ Κριστάλ για τη CONMEBOL, έχοντας ρεκόρ 2 νίκες και 5 ισοπαλίες σε 7 αναμετρήσεις! Εξάλλου, η Σάντος δυσκολεύτηκε, αλλά επιβλήθηκε 2-1 της Λιμπερτάδ, με αυτογκόλ του 26χρονου Αργεντινού αμυντικού Αλεχάντερ Μπαρμπόζα στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων του ματς. Είναι αξιοσημείωτο, ότι οι «σαντίστας» δεν έχουν χάσει από κλαμπ της Παραγουάης σε επίπεδο CONMEBOL, έχοντας απολογισμό 8 νίκες και 5 ισοπαλίες σε 13 παιχνίδια! Επίσης, η Λίγκα ντε Κίτο «λύγισε» την αντίσταση της Ατλέτικο Παραναένσε με τέρμα του 22χρονου μέσου Ντζορκαέφ Ρεάσκο. Το κλαμπ από τον Ισημερινό έβαλε τέλος στο αρνητικό σερί των 3 συνεχόμενων εντός έδρας ηττών από βραζιλιάνικες ομάδες.

Συνοπτικά η φάση των «8»

Σπόρτινγκ Κριστάλ - Πενιαρόλ 1-3 (90’ Μέρλο - 8’ Μαρτίνες, 19’ Τόρες, 90’+5 Γκαργκάνο)
Πενιαρόλ - Σπόρτινγκ Κριστάλ 18/8

Σεντράλ - Μπραγκαντίνο 3-4 (23’ και 55’ Ρούμπεν, 62’ Καράλιο - 16’ Πραξέδες, 20’ πεν. και 43’ και 73΄Αρτούρ)
Μπραγκαντίνο - Σεντράλ 17/8

Σάντος - Λιμπερτάδ 2-1 (43’ πεν. Σάντσες, 90’+3 αυτ. Μπαρμπόζα - 59’ Μποκανέγκρα)