Λανούς, Lanus
Νέα
Copa Sudamericana

Κόπα Σουνταμερικάνα 2013

Το 2002 η ηγεσία της Ποδοσφαιρικής Ομοσπονδίας της Νότιας Αμερικής (CONMEBOL) αποφάσισε να καταργήσει, τόσο το Copa Mercosur, όσο και το Copa Merconorte και στη θέση τους να δημιουργηθεί μια νέα διοργάνωση, το Κόπα Σουνταμερικάνα, στα πρότυπα του Κυπέλλου UEFA. Στη συνέχεια, ακολουθεί ένα αφιέρωμα στους νικητές της διοργάνωσης.

Το 2013 η Λανούς πανηγύρισε τον δεύτερο τίτλο της σε επίπεδο CONMEBOL. Είχε προηγηθεί το 1996 το Κόπα CONMEBOL. Η «γκρανάτε» ήταν ένα αποτελεσματικό και σκληροτράχηλο σύνολο με ποδοσφαιριστές, όπως ο τερματοφύλακας Αγκουστίν Μαρκεζίν, ο δεξιός μπακ Κάρλος Αραούχο, που αγωνίστηκε και στην ΑΕΚ την περίοδο 2009-11, ο σέντερ μπακ Πάολο Γκολτζ, ο αμυντικός χαφ Λεάντρο Σομόζα, ο Παραγουανός μέσος Βίκτορ Αγιάλα, ο Ουρουγουανός επιθετικός Σαντιάγκο Σίλβα και ο φορ Ισμαέλ Μπλάνκο γνωστός στην Ελλάδα από την παρουσία του σε ΑΕΚ και Αιγάλεω. Προπονητής του συλλόγου ήταν ο Γκιγιέρμο Μπάρος Σκελότο και αυτή ήταν η πρώτη διάκριση στην καριέρα του. Στη συνέχεια αναδείχθηκε δύο φορές πρωταθλητής με την Μπόκα Τζούνιορς.

Η Λανούς ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της από τη 2η φάση της διοργάνωσης αντιμετωπίζοντας τη Ράσινγκ Κλουμπ. Κέρδισε με σκορ 1-2 (64’ Βιόλα - 39’ Μελάνο, 45’+1 Ρομέρο) στην Αβεγιανέδα, ενώ επικράτησε και με 2-0 (34’ και 71’ Ισκιερντός) στην έδρα της. Στους «16» την περίμενε η Ουνιβερσιδάδ ντε Τσίλε, την οποία νίκησε με 4-0 (24’ Σίλβα, 31’ και 32’ Μελάνο, 68’ Ακόστα) στην Αργεντινή, χάνοντας στη συνέχεια με 1-0 (69’ Αρανγκίθ) στη ρεβάνς. Στον προημιτελικό γύρο το εμπόδιο ήταν η Ρίβερ Πλέιτ, που απέσπασε 0-0 στο πρώτο ματς. Στον επαναληπτικό όμως, η «γκρανάτε» επιβλήθηκε με 1-3 (83’ Γκουτιέρες - 7’ Γκονζάλες, 32’ Σίλβα, 72’ Αγιάλα) και προκρίθηκε στους «4». Ο αντίπαλος ήταν η Λιμπερτάδ, την οποία απέκλεισε με δύο νίκες, 1-2 (81’ Γκόμες - 55 Σίλβα, 63’ πεν. Γκολτζ) στην Παραγουάη και με 2-1 (13’ Γκονζάλες, 58’ πεν. Γκολτζ - 54’ Χόρχε Γκονζάλες) στο γήπεδό της.

Στους τελικούς διεκδίκησε το τρόπαιο απέναντι στην Πόντε Πρέτα, η οποία έφτασε εκεί βγάζοντας νοκ - άουτ τις Κρισιούμα (1-2, 0-0), Ντεπορτίβο Πάστο (2-0, 1-0), Βελέζ (0-0, 0-2) και Σάο Πάολο (1-3, 1-1). Στη Βραζιλία οι δύο ομάδες έφεραν ισοπαλία με σκορ 1-1. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Γκολτζ στο 58’, αλλά οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Φελίπε Μπαστός στο 79ο λεπτό. Στον επαναληπτικό που έγινε στην Αργεντινή, η Λανούς με δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο (25’ Αγιάλα, 45’+3 Μπλάνκο) «καθάρισε» το ματς και το τελικό 2-0 της εξασφάλισε το τρόπαιο για πρώτη φορά στην ιστορία της!