Ιντερνασιονάλ, Internacional
Νέα
Copa Sudamericana

Κόπα Σουνταμερικάνα 2008

Το 2002 η ηγεσία της Ποδοσφαιρικής Ομοσπονδίας της Νότιας Αμερικής (CONMEBOL) αποφάσισε να καταργήσει, τόσο το Copa Mercosur, όσο και το Copa Merconorte και στη θέση τους να δημιουργηθεί μια νέα διοργάνωση, το Κόπα Σουνταμερικάνα, στα πρότυπα του Κυπέλλου UEFA. Στη συνέχεια, ακολουθεί ένα αφιέρωμα στους νικητές της διοργάνωσης.

Το 2008 η Ιντερνασιονάλ του Πόρτο Αλέγκρε έγινε η πρώτη ομάδα από τη Βραζιλία που κέρδισε το Κόπα Σουνταμερικάνα. Δύο χρόνια πριν, η «κολοράντο» (Ιντερνασιονάλ) είχε κατακτήσει το πρώτο της Κόπα Λιμπερταδόρες, ενώ το 2010 θα διπλασίαζε τους τίτλους της στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση της Νότιας Αμερικής. Την περίοδο 2005-10 οι Γκαούτσος τερμάτισαν και 3 φορές στη 2η θέση του Μπραζιλεϊράο Α’. Το 2008 είχαν σπουδαίο ρόστερ, με τους Μπολιβάρ (αμυντικός), Ιντιο (αμυντικός), Πάμπλο Γκινατσού (μέσος από την Αργεντινή), Αντρες Ντ’Αλεσάντρο (μέσος από την Αργεντινή), Νιλμάρ (επιθετικός) και Αλεξ (επιθετικός) να ξεχωρίζουν με την παρουσία τους. Προπονητής ήταν ο νυν ομοσπονδιακός τεχνικός της Βραζιλίας, Τίτε.

Στον πρώτο γύρο η Ιντερνασιονάλ αντιμετώπισε την Γκρέμιο, στο παραδοσιακό ντέρμπι της Πολιτείας του Πόρτο Αλέγκρε. Οι δύο ομάδες έφεραν δύο ισοπαλίες, 1-1 (63’ Ντάνιελ Καρβάλιο - 65’ Λεό) και 2-2 (82’ Περέα, 88’ Σοάρες - 48’ Νιλμάρ, 70’ Ιντιο), αλλά προκρίθηκε η «κολοράντο» (Ιντερνασιονάλ) με βάση τον κανόνα των εκτός έδρας γκολ. Στους «16» ο αντίπαλος ήταν η Ουνιβερσιδάδ Κατόλικα και οι Βραζιλιάνοι την απέκλεισαν όπως τους συμπατριώτες τους, με δύο ισοπαλίες (1-1 εκτός, 43’ Μπαριέντος - 85’ Αντριάνο και 0-0 εντός). Στους «8» οι Γκαούτσος έθεσαν νοκ - άουτ την Μπόκα Τζούνιορς με δύο νίκες, 2-0 (49’ και 88’ Αλεξ) και 1-2 (56’ πεν. Ρικέλμε - 47’ Μαγκράο, 71’ Αλεξ). Την ίδια «τύχη» είχε και η Γουαδαλαχάρα (0-2, 70’ Νιλμάρ, 79’ Αλεξ και 4-0, 19’ και 36’ Ντ’Αλεσάντρο, 43΄και 69’ Νιλμάρ) στην ημιτελική φάση.

Στους τελικούς περίμενε η Εστουδιάντες ντε Λα Πλάτα. Στο πρώτο ματς που έγινε στην Αργεντινή, η Ιντερνασιονάλ πήρε τη νίκη, με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Αλεξ στο 34ο λεπτό. Στον επαναληπτικό του Πόρτο Αλέγκρε, το γκολ του Αγκουστίν Αλαγιές στο 66ο λεπτό έδωσε το προβάδισμα στο κλαμπ από την Αργεντινή, που το κράτησε ως το τέλος του 90λεπτου, «οδηγώντας» το ματς στην παράταση. Εκεί, ο Νιλμάρ με τέρμα στο 115’ ισοφάρισε σε 1-1, αποτέλεσμα που έμεινε ως το τέλος του αγώνα και με το οποίο οι γηπεδούχοι εξασφάλισαν το τρόπαιο. Να σημειωθεί, ότι οι Γκαούτσος αναδείχθηκαν νικητές στο Κόπα Σουνταμερικάνα 2008, χωρίς να ηττηθούν, με απολογισμό 5 νίκες και 5 ισοπαλίες!