Ρίβερ Πλέιτ Μοντεβιδέο, Liverpool FC Montevideo

Κερδισμένη η Ρίβερ Πλέιτ Μοντεβιδέο

Κύριες Ομάδες

Ουρουγουάη

Στο -2 από την 1η θέση της βαθμολογίας στο Τορνέο Απερτούρα 2022 της Ουρουγουάης πλησίασε η Ρίβερ Πλέιτ Μοντεβιδέο.

Στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν 3-1 της Φένιξ και ανέβηκαν στην 4η θέση της κατάταξης με 11 βαθμούς. Δύο γκολ για τη Ρίβερ στην αναμέτρηση σημείωσε ο 19χρονος επιθετικός Τιάγκο Μπορμπάς. Στους 11 πόντους, αλλά στην 3η θέση βρίσκεται η Μπόστον Ρίβερ, που παραχώρησε 1-1 στην Ντεφενσόρ Σπόρτινγκ, ενώ βαθμούς άφησε και η 2η με 12 πόντους Ουόντερερς Μοντεβιδέο, που έφερε 2-2 κόντρα στη Νασιονάλ, δεχόμενη την ισοφάριση στο 9ο λεπτό των καθυστερήσεων της αναμέτρησης από γκολ του 21ος ετών φορ Φράνκο Φαγκούντες. Με ισοπαλία ολοκληρώθηκε και η αναμέτρηση της πρωτοπόρους με 13 βαθμούς Ντεπορτίβο Μαλντονάντο, συγκεκριμένα με σκορ 1-1 κόντρα στην Πενιαρόλ. Εξάλλου, στην 5η θέση με 10 πόντους «σκαρφάλωσε» η Λίβερπουλ Μοντεβιδέο, που επικράτησε 1-0 της Ρεντίστας με τέρμα του 23χρονου μέσου Αλαν Μεντίνα. Επίσης, την πρώτη της νίκη στη διοργάνωση πανηγύρισε η Σέρο Λέργκο, που επιβλήθηκε 1-0 της Τσερίτο με γκολ του 22χρονου μέσου Λούκας Μοράλες.

Συνοπτικά η 6η αγωνιστική

Λίβερπουλ - Ρεντίστας 1-0 (45’+2 Μεντίνα)

Ρίβερ Πλέιτ - Φένιξ 3-1 (40’ Μπόρμπας, 51’ αυτ. Τολέδο, 90’+5 Κάστρο - 76’ Κάσας)

Πενιαρόλ - Μαλντονάντο 1-1 (28’ Ράμος - 68’ Μπόργκες)

Πλάζα Κολονία - Αλμπιον 1-1 (60’ Αγιάλα - 8’ Νερίς)

Σέρο Λάργκο - Τσερίτο 1-0 (46’ Μοράλες)

Ουόντερερς - Νασιονάλ 2-2 (77’ Ριβέρο, 89’ Ερνάντες - 68’ Κάστρο, 90’+9 Φαγκούντες)

Μπόστον Ρίβερ - Ντεφενσόρ Σπόρτινγκ 1-1 (4’ Λόπες - 76’ Ναβάρο)

Σίτι Τόρκε - Ντανούμπιο 1-1 (90’+7 Οριχουέλα - 45’ αυτ. Τιναλίνι)