Λίβερπουλ Μοντεβιδέο, Liverpool

Ηττες για Πενιαρόλ, Νασιονάλ

Ουρουγουάη

Την ήττα γνώρισαν στην πρεμιέρα του Τορνέο Απερτούρα 2022 στην Ουρουγουάη η Πενιαρόλ και η Νασιονάλ Μοντεβιδέο.

Συγκεκριμένα, η κάτοχος του τίτλου Πενιαρόλ έχασε με 1-0 από τη Φένιξ, με τον 29χρονο μέσο Ντιέγκο Βέγκα να σημειώνει το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης. Από την πλευρά της η Νασιονάλ ηττήθηκε με 3-2 από την Ντεπορτίβο Μαλντονάντο, που σημείωσε το νικητήριο τέρμα της στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων της αναμέτρησης με τον 28χρονο μέσο Μάρκος Καντέρα. Σε αντίθεση με τις παραπάνω ομάδες η Λίβερπουλ Μοντεβιδέο κέρδισε με 3-0 την Ντιφενσόρ Σπόρτινγκ στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής, πετυχαίνοντας δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο. Εντυπωσιακό τρίποντο πανηγύρισε η Ρεντίστας, που επιβλήθηκε 5-3 της Αλμπιον, σημειώνοντας τα δύο τελευταία γκολ της στο 2ο (με τον 25χρονο φορ Λουΐς Ασεβέδο) και στο 5ο λεπτό (με τον 20χρονο μέσο Ματέο Μπαρτσία) των καθυστερήσεων της αναμέτρησης! Το τρίποντο πήρε και η ιστορική Ντανούμπιο, που επέστρεψε στην Πριμέρα Ντιβισιόν φέτος, επικρατώντας 1-0 της Τσερίτο. Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης σημείωσε ο 22χρονος Νιγηριανός επιθετικός Τζίμι Εβανς.

Συνοπτικά η 1η αγωνιστική

Σίτι Τόρκε - Σέρο Λάργκο 1-1 (90’+8 Γκερέρο - 43’ Τιζόν)

Φένιξ - Πενιαρόλ 1-0 (83’ Βέγκα)

Ντιφενσόρ - Λίβερπουλ 0-3 (20’ αυτ. Μάγιο, 37’ Βετσίνο, 57’ Ροντρίγκες)

Αλμπιον - Ρεντίστας 3-5 (34’ + 55’ πεν. Ροντρίγκες, 82’ Βάργκας - 38’ Ζουνίνιο Ρότσα, 41’ αυτ. Ιμπάνιες, 50’ πεν. Ντουάρτε, 90’+2 Ασεβέδο, 90’+5 Μπαρτσία)

Μπόστον Ρίβερ - Πλάζα Κολονία 0-0

Νασιονάλ - Ντ. Μαλντονάντο 2-3 (84’ Τζιλιότι, 90’+3 Ζουνίνιο - 67’ Νταρίας, 70’ αυτ. Μαρισάλ, 90’+6 Καντέρα)

Ρίβερ Πλέιτ - Ουόντερερς 1-1 (20’ Μπόρμπας - 73’ Ριβέρο)

Τσερίτο - Ντανούμπιο 0-1 (70’ Εβανς)