Περού

Ιστορικός θρίαμβος για το Περού

Πρωταθλήματα

Copa America

Στον τελικό του Κόπα Αμέρικα για πρώτη φορά μετά από 44 χρόνια (1975) προκρίθηκε το Περού!

Στον δεύτερο ημιτελικό που έγινε στο Πόρτο Αλέγκρε η «μπικολόρ» επικράτησε 3-0 της Χιλής, στο παραδοσιακό ντέρμπι του Ειρηνικού. Το 3ο γκολ των «Ινκας» σημείωσε ο Πάολο Γκερέρο και έφτασε συνολικά τα 13 σε Κόπα Αμέρικα, επίδοση που τον έφερε στους 5 κορυφαίους σκόρερς όλων των εποχών στη διοργάνωση! Επίσης, ο συμπαίκτης του, τερματοφύλακας Πέδρο Γκαλέσε έκανε συνολικά 7 επεμβάσεις στη διάρκεια της αναμέτρησης, με κορυφαία το «στοπ» στο πέναλτι του Εντουάρντο Βάργκας στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων του αγώνα.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΠΕΡΟΥ (Ρικάρντο Γκαρέκα): Γκαγιέσε, Αντβίνκουλα, Σαμπράνο, Άβραμ, Τράουκο, Τάπια, Γιοτούν, Καρίγιο (71' Πόλο), Κουέβα (80' Μπαγιόν), Φλόρες (50' Γκονζάλες), Γκερέρο.

ΧΙΛΗ (Ρεϊνάλντο Ρουέδα): Αρίας, Ίσλα, Μεδέλ, Μαριπάν (89' Καστίγιο), Μποσεγιούρ, Αράνγις, Πούλγαρ, Βιδάλ, Φουενσαλίδα (46' Σαγάλ), Σάντσες, Βάργκας.