Κερετάρο, Querétaro

«Χαμογέλασαν» Κερετάρο, Τιχουάνα, Χουαρές

Μεξικό

Τις πρώτες τους νίκες στο Τορνέο Απερτούρα 2021 του Μεξικό πανηγύρισαν οι Κερετάρο, Τιχουάνα και Χουαρές.

Στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής οι «αλμπιαζούλες» (Κερετάρο) νίκησαν 3-0 τη Νεκάξα και με 6 βαθμούς ανέβηκαν στη 15η θέση της κατάταξης. Μαζί τους ισοβαθμούν οι «ροχινέγκρος» (Τιχουάνα), που ακολουθούν στην 16 θέση, έπειτα από το υπέρ τους 2-1 εις βάρος της Σάντος Λαγκούνα. Το νικητήριο τέρμα της Τιχουάνα σημείωσε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων της αναμέτρησης ο 30χρονος επιθετικός Μιγκέλ Σανσόνες. Στη 18η θέση με 5 πόντους βρίσκονται οι «μπράβος» (Χουαρές), που κέρδισαν με 2-1 την Κρουζ Αζούλ, κάνοντας και ανατροπή στο σκορ, με γκολ του 26χρονου Ισπανού αμυντικού Πολ Γκαρσία και του 30χρονου Παραγουανού αμυντικού Βίκτορ Βελάσκες. Εξάλλου, η πρωτοπόρος στο βαθμολογικό πίνακα με 20 πόντους Αμέρικα, επανήλθε στις επιτυχίες, επικρατώντας 2-0 τη Μαζατλάν με τέρματα του 24χρονου Ισπανού μέσου Αλβαρο Φιντάλγκο και του 29χρονου μέσου Φερνάντο Μαντριγκάλ. Στη 2η θέση με 17 βαθμούς ακολουθεί η Τολούκα που κέρδισε για 2η συνεχόμενη αγωνιστική, αυτή τη φορά με 2-1 την Πατσούκα. Επιστροφή στις νίκες για την Ατλας, που επιβλήθηκε 3-1 της Μοντερέι και κατέχει την 5η θέση με 13 βαθμούς. Οι «ροχινέγκρος» (Ατλας) βρέθηκαν να χάνουν, πριν συμπληρωθεί το πρώτο 15λεπτο του ματς από γκολ του 25χρονου Κολομβιανού επιθετικού Ντουβάν Βεργκάρα, αλλά με δύο τέρματα στο δεύτερο ημίχρονο, του 24χρονου Κολομβιανού φορ Χούλιαν Κινιόνες και του 32χρονου Αργεντινού επιθετικού Χούλιο Φουρκ εξασφάλισαν τη νίκη.

Συνοπτικά η 8η αγωνιστική

Πουέμπλα - Σαν Λουΐς 2-2 (73’ πεν. Κοράλ, 82’ Εσκότο - 44’ Μπερτεράμε, 90’+6 πεν. Μπαρέιρο)

Τιχουάνα - Σάντος Λαγκούνα 2-1 (22’ Πάβες, 90’+7 πεν. Σανσόρες - 87’ Ντόρια)

Χουαρές - Κρουζ Αζούλ 2-1 (19’ Πολ Γκαρσία, 35’ Βελάσκες - 4’ Πασερίνι)

Ατλας - Μοντερέι 2-1 (61’ Κινιόνες, 80’ Φουρκ - 14’ Βεργκάρα)

Τίγκρες - Λεόν 2-2 (43’ Φουλγκένσιο, 90’+3 Κινιόνες - 31’ Ερνάντες, 33’ Μένα)

Αμέρικα - Μαζατλάν 2-0 (29’ Φιντάλγκο, 72’ Μαντριγκάλ)

Πούμας - Γουαδαλαχάρα 0-0

Κερετάρο - Νεκάξα 3-0 (16’ Μπαρέρα, 43’ Εσκαμίγια, 90’’+1 αυτ. Γκονζάλες)

Πατσούκα - Τολούκα 1-2 (14’ Αλβαρες - 32’ Γκονζάλες, 89’ Ντιέγκο)