Γκαρσιλάσο - Σπόρτινγκ Κριστάλ, Deportivo Garcilaso vs. Sporting Cristal

Γκολ και θέαμα στο «Ινκα Γκαρσιλσάσο ντε λα Βέγκα»

Περού

Με σκορ 4-4 ολοκληρώθηκε το παιχνίδι της Ντεπορτίβο Γκαρσιλάσο απέναντι στην Σπόρτινγκ Κριστάλ για την 8η αγωνιστική στο Τορνέο Απερτούρα 2023 του Περού!

Το παιχνίδι ήταν συναρπαστικό, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν προβάδισμα στο σκορ σε τρεις περιπτώσεις (0-1 στο 33’, 1-2 στο 60’, 2-3 στο 76’ και 2-4 στο 83’), αλλά τους γηπεδούχους να εξασφαλίζουν το βαθμό, πετυχαίνοντας δύο τέρματα σε επτά λεπτά (86’ - 90’+2’). Για την Ντεπορτίβο Γκαρσιλάο που έχει 13 βαθμούς σκόραρε δύο φορές ο 27χρονος Αργεντινός επιθετικός Σαντιάγκο Τζιορντάνα, ενώ τρεις ασίστ έδωσε ο 33χρονος πρώην διεθνής φορ Ζοάο Ρόχας. Για την Σπόρτινγκ Κριστάλ που έφτασε τους 9 πόντους χατ - τρικ τερμάτων πέτυχε ο 31ος ετών διεθνής φορ Αλεχάντρο Χόμπεργκ. Στους 12 βαθμούς βρίσκεται η Αλιάνσα Λίμα που κέρδισε με 2-0 την Κούσκο, έχοντας ως σκόρερς τον 34χρονο Αργεντινό αμυντικό Σαντιάγκο Γκαρσία και τον 34χρονο διεθνή Κολομβιανό μέσο Αντρές Αντράντε, ο οποίος ευστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι. Να σημειωθεί, ότι οι «αλιανσίστας» επιβλήθηκαν για πρώτη φορά ως γηπεδούχοι της Κούσκο, που δεν είχε ηττηθεί στις δύο προηγούμενες επισκέψεις της, μετά την αλλαγή στο όνομα του συλλόγου (ήταν γνωστή ως Ρεάλ Γκαρσιλάσο ως το 2019). Εξάλλου, η Ακαντέμια Καντολάο «λύγισε» με σκορ 1-0 τη Σιενσιάνο και πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στη διοργάνωση. Το μοναδικό τέρμα στο παιχνίδι σημείωσε ο 32χρονος Ουρουγουανός επιθετικός Γκαμπριέλ Λέγιες. Επίσης, η Ουνιβερσιτάριο έφτασε τις 3 νίκες στο πρωτάθλημα, έπειτα από το υπέρ της 2-1 κόντρα στην Ντεπορτίβο Μπινασιονάλ. Οι «κρέμας» έκαναν ανατροπή στο σκορ που ολοκληρώθηκε στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων της αναμέτρησης με γκολ του 26χρονου επιθετικού Αλεξ Βαλέρα, ο οποίος είναι διεθνής με το Περού.

Συνοπτικά η 8η αγωνιστική

Τάρμα - Σπορ Μπόις 1-0 (25’ Μιμπέλα)

Κομέρτσιο - Ουανκάγιο 2-0 (7’ Παλάσιος, 90’+1 Ρομέρο)

Αλιάνσα Λίμα - Κούσκο 2-0 (42’ Γκαρσία, 52’ πεν. Αντράντε)

Ατλ. Γκράου - Μουνισιπάλ 1-1 (90’+5 Καμπαγιέρο - 90’+6 Ερούστες)

Καντολάο - Σιενσιάνο 1-0 (26’ Λέγιες)

Κ. Μανούτσι - Καχαμάρκα ανβλ.

Γκαρσιλάσο - Σπόρτινγκ Κριστάλ 4-4 (49’ Κεβέδο, 71’ Ραμπάλ, 86’ και 90’+2 Τζιορντάνα - 33’ Λούτιγκερ, 60’ πεν. και 76’ και 83’ Χόμπεργκ)