«Φρόντισε»... ο Ντιμπού Μαρτίνες

Πρωταθλήματα

Copa America

Στη διαδικασία των πέναλτι απέκλεισε τον Ισημερινό η Αργεντινή.

Οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν στο Χιούστον του Τέξας για την προημιτελική φάση του Κόπα Αμέρικα 2024. Η Αργεντινή προηγήθηκε στο σκορ με γκολ του 26χρονου αμυντικού της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ Λισάντρο Μαρτίνες, αλλά ο Ισημερινός ισοφάρισε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων της αναμέτρησης με τέρμα του 24χρονου φορ της Ουνιόν Σαιν Ζιλουάζ Κέβιν Ροντρίγκες. Οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν έτσι (1-1) στη διαδικασία των πέναλτι, όπου ο 31ος ετών τερματοφύλας της Αστον Βίλα και της εθνικής Αργεντινής Εμιλιάνο «Ντιμπού» Μαρτίνες απέκρουσε τα πέναλτι των Ανχελ Μένα (36χρονος εξτρεμ της Λεόν) και Αλαν Μίντα (21ος ετών εξτρεμ της Σερκλ Μπριζ), εξασφαλίζοντας για την κάτοχο του τίτλου την επικράτηση (4-2) και παράλληλα την πρόκριση στην ημιτελική φάση της διοργάνωσης. Στο Κόπα Αμέρικα οι δύο ομάδες έχουν αναμετρηθεί συνολικά 17 φορές, με την Αργεντινή να παραμένει αήττητη, έχοντας σημειώσει 11 νίκες, ενώ 6 παιχνίδια έληξαν με ισοπαλία.

Τα ζευγάρια στους «8»

Αργεντινή - Ισημερινός 1-1 και 4-2 πεν. (35’ Λισάντρο Μαρτίνες - 90’+1 Κέβιν Ροντρίγκες)