Φαβορί η Σέρο Πορτένιο

Πρωταθλήματα

Copa Libertadores

Αβαντάζ απέκτησε η Σέρο Πορτένιο εις βάρος της Κουρικό Ουνίδο.

Οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν στη Χιλή για το πρώτο ματς στο 2ο προκριματικό γύρο του Κόπα Λιμπερταδόρες 2023 και οι Παραγουανοί πήραν τη νίκη με σκορ 1-0. Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης σημείωσε ο 33χρονος διεθνής αμυντικός Χουάν Πατίνιο. Να σημειωθεί, ότι η Κουρικό Ουνίδο έκανε ντεμπούτο στις διοργανώσεις της CONMEBOL. Προβάδισμα πρόκρισης στην επόμενη φάση απέκτησαν και η Νασιονάλ Ασουνσιόν με τη Μαγκαλάνες. Συγκεκριμένα, η Νασιονάλ επικράτησε με 2-0 της Σπόρτινγκ Κριστάλ, που ηττήθηκε για πρώτη φορά από το 2004 στην Παραγουάη. Τα γκολ στο ματς πέτυχαν ο 28χρονος μέσος Ρομπέρτο Μαρτίνες και ο 23χρονος επιθετικός Γκουστάβο Αγκιλάρ. Από την πλευρά της, η Μαγκαλάνες επιβλήθηκε με 3-0 της Ολγουεϊς Ρέντι, έχοντας ως σκόρερς τον 39χρονο πρώην διεθνή αμυντικό Κρίστιαν Βίλκες, τον 30χρονο Αργεντινό αμυντικό Φερνάντο Πινιέρο και τον 25χρονο φορ Μαρτσέλο Φίλα. Εξάλλου, ισοπαλία με σκορ 2-2 απέσπασε από την Ελ Νασιονάλ στον Ισημερινό η Ιντεπεντιέντε Μεντεγίν. Οι Κολομβιανοί προηγήθηκαν στο σκορ, αλλά οι γηπεδούχοι «γύρισαν» το ματς στο 67ο λεπτό και χρειάστηκε ένα γκολ του 28χρονου αμυντικού Ντάνιελ Λοντόνιο στο 87ο λεπτό για να αποφύγουν την ήττα. Με ισοπαλία, αλλά χωρίς γκολ ολοκληρώθηκαν οι αναμετρήσεις Καραμπόμπο - Ατλ. Μινέιρο στη Βενεζουέλα, Μπόστον Ρίβερ - Ουρακάν στην Ουρουγουάη, Ντεπορτίβο Μαλντονάντο - Φορταλέτσα, επίσης στην Ουρουγουάη και Ουνιβερσιδάδ Κατόλικα - Μιγιονάριος στον Ισημερινό.

Συνοπτικά ο 2ος προκριματικός γύρος

Καραμπόμπο - Ατλ. Μινέιρο 0-0
Ατλ. Μινέιρο - Καραμπόμπο 1/3

Νασιονάλ Ασουνσιόν - Σπόρτινγκ Κριστάλ 2-0 (46’ Μαρτίνες, 90’+7 Αγκιλάρ)
Σπόρτινγκ Κριστάλ - Νασιονάλ Ασουνσιόν 28/2

Ντ. Μαλντονάντο - Φορταλέτσα 0-0
Φορταλέστα - Ντ. Μαλντονάντο 2/3

Ελ Νασιονάλ - Μεντεγίν 2-2 (55’ Παλάσιος, 67’ πεν. Καρίγιο - 19’ Βαλένσια, 87’ Λοντόνιο)