Κόλο Κόλο, Colo-Colo

Φαβορί η Κόλο Κόλο

Χιλή

Σημαντική νίκη πανηγύρισε η Κόλο Κόλο, στην προσπάθειά της να εξασφαλίσει τον τίτλο στην Πριμέρα Ντιβισιόν 2021 της Χιλής.

Στο πλαίσιο της 28ης αγωνιστικής η πρωτοπόρος στην κατάταξη αναμετρήθηκε με τη 2η Ουνιβερσιδάδ Κατόλικα. Η τελευταία προηγήθηκε στο 37ο λεπτό με γκολ του 21ος ετών διεθνούς επιθετικού Ντιέγκο Βαλένσια, που έφτασε συνολικά τα 11 σε 25 συμμετοχές στη διοργάνωση. Ωστόσο, η Κόλο Κόλο ισοφάρισε στο 74’ με τον 20χρονο Αργεντινό φορ Πάμπλο Σολάρι και εξασφάλισε τη νίκη με τέρμα στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων της αναμέτρησης του 31ος ετών επιθετικού Χαβιέρ Παραγκές. Με το τρίποντο που πήραν οι «άλμπος» έφτασαν τους 55 βαθμούς, αφήνοντας τους κατόχους του τίτλου στο 50 πόντους. Είναι αξιοσημείωτο, ότι η Κόλο Κόλο επικράτησε της Ουνιβερσιδάδ Κατόλικα για πρώτη φορά από το Μάρτιο του 2018. Εκτοτε, είχε απολογισμό 3 ισοπαλίες και 4 ήττες σε συνολικά 7 ματς. Στην 3η και την 4η θέση, αντίστοιχα ισοβαθμούν στους 45 πόντους οι Αουντάξ Ιταλιάνο και Ουνιόν Λα Καλέρα. Οι «ιτάλικος» έμειναν στο 0-0 με αντίπαλο την Ουατσιπάτο, ενώ οι «ρόχος» απέσπασαν 1-1 από την Κουρικό Ουνίδο. Στην 5η θέση με 42 βαθμούς βρίσκεται η Ουνιόν Εσπανιόλα, που είχε ρεπό αυτήν την αγωνιστική, ενώ στην 6η θέση με 38 βαθμούς ακολουθεί η Εβερτον, που έφερε 1-1 κόντρα στη Νιουμπλένσε. Εξάλλου, στην 7η θέση ανέβηκε η Ντεπόρτες Αντοφαγκάστα, που επανήλθε στις επιτυχίες, έπειτα από το υπέρ της 1-0 εις βάρος της Σαντιάγκο Ουόντερερς. Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης πέτυχε ο 23χρονος μέσος Μπάιρον Νιέτο. Αντίθετα, η Ουνιβερσιδάδ ντε Τσίλε έχασε με 3-0 από τη Μελιπίγια, συμπλήρωσε 4 συνεχόμενες ήττες στο πρωτάθλημα και υποχώρησε στη 10η θέση με 34 βαθμούς. Για τους νικητές του ματς διακρίθηκε με την απόδοσή του, έχοντας ένα γκολ και μια ασίστ ο 22χρονος αμυντικός Κρίστιαν Ζαβάλα, ενώ δίχτυα βρήκε και ο 32χρονος Αργεντινός επιθετικός Γκονζάλο Σόσα, που έφτασε συνολικά τα 17 τέρματα σε 23 παρουσίες στην Πριμέρα Ντιβισιόν 2021.

Συνοπτικά η 28η αγωνιστική

Νιουμπλένσε - Εβερτον 1-1 (31’ Ματέος - 40’ Μαλντονάντο)

Μελιπίγια - Ουν. Ντε Τσίλε 3-0 (35’ Ζαβάλα, 51’ Σόσα, 81’ Βιντανγκόσι)

Κόλο Κόλο - Ουν. Κατόλικα 2-1 (74’ Σολάρι, 90’+4 Παραγκές - 37’ Βαλένσια)

Ουατσιπάτο - Αουντάξ Ιταλιάνο 0-0

Ουόντερερς - Αντοφαγκάστα 0-1 (3’ Νιέτο)

Παλεστίνο - Λα Σερένα 3-3 (23’ Βιγιανουέβα, 27’ αυτ. Λέιτον, 88’ Σάντσες - 10’ Καβαγιάρο, 43’ Μαρτίνες, 48’ Βαλένσια)

Κουρικό Ουνίδο - Λα Καλέρα 1-1 (81’ Ογιάρτζο - 50’ Ορεγιάνα)

Κομπρεσάλ - Ο’Χίγκινς 2-3 (5’ Ουρτάδο, 74’ Ντονόσο - 15’ Κάστρο, 68’ Σεπούλβεδα, 72’ Μουνιόθ)

Ρεπό: Ουνιόν Εσπανιόλα