Ιντεπεντιέντε ντελ Βάγιε, Ιndependiente del Valle
Νέα

Φαβορί η Ιντεπεντιέντε ντελ Βάγιε

Προβάδισμα για την κατάκτηση της Β’ φάσης στη Serie A 2021 του Ισημερινού απέκτησε η Ιντεπεντιέντε ντελ Βάγιε.

Συγκεκριμένα, η «νεγκριαζούλ» επικράτησε 3-2 της Εμελέκ και την έθεσε εκτός διεκδίκησης της Β’ Φάσης, με δεδομένο ότι έφτασε τους 33 βαθμούς στην κατάταξη, έναντι 27 των «ελέκτρικος» (Εμελέκ) με μια αγωνιστική να απομένει για την ολοκλήρωση της διοργάνωσης. Το ματς ήταν συναρπαστικό, με τους φιλοξενούμενους (Εμελέκ) να παίρνουν το προβάδισμα στο 6ο λεπτό με γκολ του 24χρονου διεθνούς επιθετικού Αλεχάντρο Καμπέσα. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι «απάντησαν» με τρία τέρματα έως το 57ο λεπτό με το τελευταίο να το σημειώνει ο 30χρονος Αργεντινός επιθετικός και πρώην ποδοσφαιριστής της Κέρκυρας τη σεζόν 2017-18 Τζόναθαν Μπάουμαν, ο οποίος έφτασε συνολικά (Α’ και Β’ φάση) τα 25 γκολ σε 29 ματς πρωταθλήματος! Η Εμελέκ μείωσε με τον 31ος ετών διεθνή μέσο Ρομάριο Καϊσέδο στο 74’, αλλά η Ιντεπεντιέντε κράτησε το προβάδισμα και εξασφάλισε τους τρεις πολύτιμους βαθμούς. Πάντως, αντιμετωπίζει ανταγωνισμό για τον τίτλο στη Β’ φάση, αφού στους 30 πόντους και τη 2η θέση στην κατάταξη ακολουθεί η 9 ντε Οκτούμπρε, που συμπλήρωσε 4 συνεχόμενες νίκες στο πρωτάθλημα, έπειτα από το υπέρ της 1-0 απέναντι στην Ντελφίν. Το γκολ που έκρινε το ματς στο «Αλμπέρτο Σπένσερ Ερέρα» πέτυχε ο 27χρονος αμυντικός Ορλίν Κινιόνες.

Συνοπτικά η 14η αγωνιστική

Μπαρτσελόνα - Ουν. Κατόλικα 1-1 (18’ Μαστριάνι - 70’ Αλτσουγκαράι)

9 ντε Οκτούμπρε - Ντελφίν 1-0 (79’ Κινιόνες)

Αούκας - Μακαρά 2-4 (31’ Φιντριζέσφκι, 45’+3 Βερόν - 13’ Σαμπάνγκ, 32’ και 41’ Ροντρίγκες, 90’+2 πεν. Γκαρσές)

Ιντεπεντιέντε ντελ Βάγιε - Εμελέκ 3-2 (31’ Σεγκόβια, 52’ Πεγεράνο, 57’ Μπάουμαν - 6’ Καμπέσα, 74’ Καϊσέδο)

Τέκνικο Ουνιβερσιτάριο - Ντ. Κουένκα 3-1 (36’ και 44’ και 68’ Ρίβας - 59’ Ντορεγκαράι)

Μουσούκ Ρούνα - Γκουαγιακίλ Σίτι 1-0 (50’ αυτ. Ουμανάντε)

Μάντα - Ολμέδο 3-0 (14’ Αλανίς, 81’ Κουέρο, 84’ Μπουσταμάντε)

Ορένσε - Λίγκα ντε Κίτο 1-1 (65’ Μοντάνιο - 57’ Χούλιο)