Εξι γκολ στη Λα Πας η Ελ Νασιονάλ

Πρωταθλήματα

Copa Libertadores

Εντυπωσιακή ήταν η επιστροφή της Ελ Νασιονάλ στο Κόπα Λιμπερταδόρες.

Ο σύλλογος από τον Ισημερινό είχε να αγωνιστεί στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση της Νότιας Αμερικής από το 2017 και για τον Α’ προκριματικό γύρο του φετινου Κόπα Λιμπερταδόρες ταξίδεψε στη Βολιβία, όπου αντιμετώπισε στη Λα Πας τη Νασιονάλ Ποτόσι. Πήρε τη νίκη με σκορ 6-1, πρώτη φορά που σημείωσε 6 γκολ στο Κόπα Λιμπερταδόρες, ενώ αυτό ήταν και το πρώτο της «διπλό» στη διοργάνωση από το 2002, όταν επικράτησε 4-2 της Ρεάλ Ποτόσι. Για την Ελ Νασιονάλ διακρίθηκε με την απόδοσή του, σημειώνοντας δύο γκολ ο 27χρονος μέσος Χόρχε Ορντόνιες. Επίσης, στο Περού η Σπορ Ουανκάγιο επιβλήθηκε 2-1 της της Νασιονάλ Ασουνσιόν, πετυχαίνοντας το δεύτερο τέρμα της στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων της αναμέτρησης με τον 29χρονο επιθετικό Ρονάλ Ουάκα. Για την Ουανκάγιο αυτή ήταν η πρώτη νίκη απέναντι σε κλαμπ από την Παραγουάη για τις διοργανώσεις της CONMEBOL. Ο απολογισμός της πριν ήταν 1 ισοπαλία και 3 ήττες σε συνολικά 4 ματς. Στο Μοντεβιδέο η Μπόστον Ρίβερ συνδύασε με νίκη το ντεμπούτο της στο Κόπα Λιμπερταδόρες. Συγκεκριμένα, το κλαμπ από την Ουρουγουάη κέρδισε με σκορ 3-1 τη Σαμόρα από τη Βενεζουέλα. Για τους γηπεδούχους βρήκαν δίχτυα ο 24χρονος αμυντικός Λέοναρντ Κόστα, ο 30χρονος φορ και πρώην παίκτης της Λάρισας Ματίας Ακούνια και ο 21ος ετών επιθετικός Εμιλιάνο Γκόμες.

Συνοπτικά ο 1ος προκριματικός γύρος

Σπορ Ουανκάγιο - Νασιονάλ Ασουνσιόν 2-1 (52’ Εσκομπάρ, 90’ + 6 Ουάκα - 69’ Μπρισουέλα)
Νασιονάλ Ασουνισόν - Σπορ Ουανκάγιο 14/2

Νασιονάλ Ποτόσι - Ελ Νασιονάλ 1-6 (45’+1 Προστ - 5’ καιι 38’ Ορντόνιες, 13’ Τσαλά, 16’ Καρίγιο, 45’+4 Σολίς, 89’ Ασπρίγια)