Κρουζ Αζούλ, Cruz Azul

Επιτέλους τίτλος για την Κρουζ Αζούλ!

Μεξικό

Μετά από 23 χρόνια η Κρουζ Αζούλ επέστρεψε στην κορυφή της Liga MX!

Συγκεκριμένα, οι «σελέστες» είχαν επικρατήσει εκτός έδρας με 1-0 της Σάντος Λαγκούνα στον πρώτο τελικό του Τορνέο Κλαοσούρα 2021 και στον επαναληπτικό, που έγινε στο γήπεδό τους, το «Εσταντιο Αζτέκα»,  παραχώρησαν ισοπαλία με σκορ 1-1, εξασφαλίζοντας το πρωτάθλημα. Μάλιστα, οι «γκερέρος» (Σάντος) προηγήθηκαν με γκολ του 27χρονου διεθνούς Χιλιανού μέσου Ντιέγκο Βαλντές στο 37ο λεπτό, αλλά οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 51ο λεπτό με τον 27χρονο διεθνή Ουρουγουανό επιθετικό Τζόναθαν Ροντρίγκες, ο οποίος έφτασε τα 24 γκολ σε 41 συμμετοχές φέτος (Απερτούρα 2020 - Κλαοσούρα 2021)! Για τη «μάκινα» (Αζούλ) αυτό είναι συνολικά το 9ο πρωτάθλημα στην ιστορία της και πρώτο από το 1997! Εξάλλου, οι δύο ομάδες είχαν αναμετρηθεί στο παρελθόν και στην ημιτελική φάση του Τορνέο Κλαοσούρα 2013, με την Κρουζ Αζούλ να κερδίζει δύο φορές (0-3 και 2-1) και να προκρίνεται στους τελικούς, όπου έχασε τον τίτλο από την Αμέρικα. Επίσης, ήταν αντίπαλες στους τελικούς του Τορνέο Κλαοσούρα 2008, με τη Σάντος Λαγκούνα να κερδίζει το πρωτάθλημα, έπειτα από το υπέρ της 2-1 στο πρώτο ματς και το 1-1 στον επαναληπτικό.

Οι συνθέσεις των ομάδων

ΚΡΟΥΖ ΑΖΟΥΛ: Κορόνα - Ριβέρο (83’ Μοντόγια), Ντομίνγκες, Αγκιλάρ, Εσκομπάρ - Μπάκα - Αλβαράδο (46’ Γιοτούν), Φερνάντες (63’ Αλντρέτε), Ρόμο, Πινέδα (46’ Χιμένεθ) - Ροντρίγκες (87’ Μαρτίνες)

ΣΑΝΤΟΣ ΛΑΓΚΟΥΝΑ: Ασεβέδο - Οράντια, Τόρες, Ντόρια, Κάμπος - Γκοριαράν (56’ Πριέτο), Θερβάντες - Οτέρο (78’ Οτσέχο), Βαλντές, Πρεδιάδο (69’ Ιμπαργκουέν) - Αγκίρε (70’ Μουνιόθ)