Ντ. Τάτσιρα, Deportivo Táchira
Νέα

Επίδειξη δύναμης η Ντ. Τάτσιρα

Φωτογραφίες από

Εντυπωσιακή νίκη πανηγύρισε η Ντεπορτίβο Τάτσιρα για την Πριμέρα Ντιβισιόν 2022 στη Βενεζουέλα.

Για τη 14η αγωνιστική της διοργάνωσης η κάτοχος του τίτλου υποδέχτηκε την πρωτοπόρο Μονάγκας και βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ, με 0-1 στο 12ο λεπτό και με 1-2 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Ωστόσο, στην επανάληψη παρουσιάστηκε βελτιωμένη και σημειώνοντας τρία γκολ έκανε την ανατροπή και κέρδισε με 4-2. Ετσι, η Ντεπορτίβο Τάτσιρα έφτασε τους 23 βαθμούς και την 4η θέση στην κατάταξη, ενώ η Μονάγκας έμεινε στους 27 πόντους, αλλά χωρίς να υποχωρήσει από την κορυφή της βαθμολογίας. Δύο γκολ για τους γηπεδούχους πέτυχε ο 24χρονος μέσος Εντσον Τορτολέρο, ο οποίος έφτασε συνολικά τα 5 τέρματα σε 9 εμφανίσεις στο πρωτάθλημα. Εξάλλου, τις άλλες δύο θέσεις (2η και 3η) που συμπληρώνουν την πρώτη 4αδα της κατάταξης και δίνουν το «εισιτήριο» για τα πλέι - οφ με έπαθλο τον τίτλο και τη συμμετοχή στο Κόπα Λιμπερταδόρες 2023 κατέχουν η Μετροπολιτάνος και η Ζαμόρα. Οι «βιολέτας» (Μετροπολιτάνος) έχουν 25 βαθμούς, έπειτα από τη νίκη τους με 2-0 εις βάρος της Ακαντέμια Πουέρτο Καμπέγιο. Τα γκολ του αγώνα σημείωσαν ο 35χρονος επιθετικός Τσαρλίς Ορτίς και ο 27χρονος αμυντικός Νέστορ Κόβα. Από την πλευρά τους, οι «μπλανκινέγκρος» (Ζαμόρα) απέσπασαν ισοπαλία με σκορ 1-1 από την Ντεπορτίβο Λα Γκουάιρα.

Συνοπτικά η 14η αγωνιστική

Ερμάνος Κολμενιάρες - Ζούλια 0-2 (17’ + 30’ Ροσέ)

Ντ. Λάρα - Καραμπόμπο 1-0 (68’ Καστίγιο)

Αράγκουα - Πορτουγκέσα 0-1 (86’ Τζορντάν)

Εστουδιάντες - Μινέρος 2-0 (28’ Κοντρέρας, 66’ Βάργκας)

Ντ. Λα Γκουάιρα - Ζαμόρα 1-1 (49’ Ρίβας - 47’ Ουέλτς)

Ντ. Τάτσιρα - Μονάγκας 4-2 (39’ + 51’ Τορτολέρο, 47’ Ουρίμπε, 69’ Γκαρσές - 12’ Ε. Μαρτίνες, 45’ Ντ. Μαρτίνες)

Καράκας - Ουνιβερσιδάδ Σεντράλ 1-2 (80’ Οσέι - 7’ Γκαρσία, 24’ Ρεκένα)

Πουέρτο Καμπέγιο - Μετροπολιτάνος 0-2 (75’ Ορτίς, 89’ Κόβα)