Τίγκρες, Tigres UANL

Επιβλητική η Τίγκρες

Μεξικό

Με σκορ 3-0 νίκησε στην Τορεόν τη Σάντος Λαγκούνα η Τίγκρες.

Οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν για την 4η αγωνιστική στο Τορνέο Απερτούρα 2024 του Μεξικό. Για τους φιλοξενούμενους που ανέβηκαν στους 10 βαθμούς στη βαθμολογία σκόραραν ο 38χρονος πρώην διεθνής Γάλλος επιθετικός Αντρε Πιερ Ζινιάκ (21 γκολ - 6 ασίστ σε 38 εμφανίσεις πέρσι), ο 23χρονος διεθνής φορ Οτσιέλ Ερέρα και ο 29χρονος Αργεντινός επιθετικός Νικολάς Ιμπάνιες. Αυτό ήταν το 3ο συνεχόμενο «διπλό» της Τίγκρες εις βάρος της Σάντος Λαγκούνα. Στους 10 πόντους στην κατάταξη βρίσκεται και η Πούμας που νίκησε με 2-0 την Πατσούκα, έχοντας ως σκόρερ τον 28χρονο μέσο Ουλίσες Ρίβας και τον 23χρονο διεθνή επιθετικό Σέζαρ Ουέρτα (11 γκολ - 10 ασίστ σε 37 εμφανίσεις πέρσι). Στους 9 βαθμούς στη βαθμολογία ανέβηκε η Μοντερέι που επικράτησε 2-1 της Κερετάρο. Για τους γηπεδούχους βρήκαν δίχτυα ο 25χρονος Αργεντινός φορ Χερμάν Μπερτεράμε και ο 21ος ετών Κολομβιανός μέσος Τζόχαν Ρόχας. Επίσης, η Ατλας επιβλήθηκε με 2-1 της Πουέμπλα, δεύτερη συνεχόμενη νίκη της στη διοργάνωση και έχει 8 πόντους στην κατάταξη. Για τους φιλοξενούμενους σημείωσε δύο γκολ ο 25χρονος διεθνής επιθετικός Εντουάρντο Αγκίρε. Δύο σερί τρίποντα στο Τορνέο Απερτούρα 2024 συμπλήρωσε και η Γουαδαλαχάρα που «λύγισε» με σκορ 2-0 την αντίσταση της Μασατλάν. Οι σκόρερ στον αγώνα για την Κίβας ήταν ο 20χρονος διεθνής επιθετικός από τις Η.Π.Α. Κέιντ Κόουελ και ο 21ος ετών φορ Αρμάντο Γκονζάλες. Εξάλλου, η κάτοχος του τίτλου Αμέρικα επικράτησε 2-1 της Χουαρές και διπλασίασε τις νίκες της στη διοργάνωση. Οι «Αετοί» έκαναν και ανατροπή στο σκορ που ολοκληρώθηκε στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων της αναμέτρησης με γκολ του 29χρονου Ουρουγουανού επιθετικού Ροντρίγκο Αγκίρε. Να σημειωθεί, ότι η Αμέρικα παραμένει αήττητη εκτός έδρας με αντίπαλο τη Χουαρές, έχοντας απολογισμό 5 νίκες και 2 ισοπαλίες σε συνολικά 7 ματς από τον Απρίλιο του 2019.