Κολόν, Colón

Δυνατό ξεκίνημα η Κολόν

Αργεντινή

Με νίκη ξεκίνησε την υπεράσπιση του τίτλου της στη Λίγκα Προφεσιονάλ της Αργεντινής η Κολόν.

Στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος κέρδισε στην έδρα της Ρίβερ Πλέιτ με σκορ 2-1, έχοντας για σκόρερς τον 30χρονο μέσο Ροντρίγκο Αλιέντρο και τον 21ος ετών Κολομβιανό μέσο Γέιλερ Γκόες. Για την Κολόν αυτή ήταν η πρώτη νίκη της ως φιλοξενούμενη της Ρίβερ Πλέιτ από το 2013. Εντυπωσιακό ξεκίνημα στη διοργάνωση έκαναν και οι Εστουδιάντες ντε λα Πλάτα με τη Λανούς. Συγκεκριμένα, η «λεόν» (Εστουδιάντες) επικράτησε 3-0 της Σαρμιέντο, με τον 24χρονο επιθετικό Φρανσίσκο Απαολάτσα να σημειώνει δύο γκολ και να δίνει και μια ασίστ, ενώ η «γκρανάτε» (Λανούς) νίκησε με 4-2 την Ατλέτικο Τουκουμάν, έχοντας ως κορυφαίο παίκτη τον 41ος ετών επιθετικό και πρώην διεθνή Χοσέ Σαντ που σκόραρε δύο φορές. Συναρπαστικό ήταν το ματς στο «Μαρσέλο Αλμπέρτο Μπιέλσα», όπου η Νιούελς βρέθηκε να χάνει με δύο γκολ διαφορά στο πρώτο ημίχρονο απέναντι στην Ταγιέρες, αλλά στην επανάληψη έκανε την ανατροπή, επικρατώντας με 3-2. Κρίσιμη ήταν η συνεισφορά στην εξέλιξη της αναμέτρησης υπέρ των γηπεδούχων, του 20χρονου μέσου Νίκολας Κάστρο, που έδωσε δύο ασίστ.

Με ανατροπή του σκορ, εις βάρος της Ντεφένσα ι Χουστίσια πήρε τη νίκη (2-1) και η Ουρακάν, έχοντας ως σκόρερς τον 32χρονο επιθετικό Ενρίκε Τριβέριο και τον 19χρονο μέσο Σαντιάγκο Χέτσε. Πιο εύκολη ήταν η επικράτηση (2-0) της Πατρονάτο κόντρα στην Αλντοσίβι, με δεδομένο ότι οι γηπεδούχοι (Αλντοσίβι) έπαιζαν με παίκτη λιγότερο από το 60ο λεπτό, εξαιτίας της αποβολής με απευθείας κόκκινη κάρτα του 20χρονου μέσου Χοακίν Ιντακοετσέα. Από εκεί και πέρα, η Μπόκα Τζούνιορς έφερε 1-1 με αντίπαλο την Ουνιόν ντε Σάντα Φε, αν και προηγήθηκε στο 10ο λεπτό με τον 21ος ετών φορ Αγκουστίν Ομπάντο, δεχόμενη τελικά την ισοφάριση στο 81’ από τον 33χρονο επιθετικό Φερνάντο Μαρκές. Επίσης, δεν υπήρξε νικητής στο «Χοσέ Αλμαλφιτάνι», όπου Βέλες και Ράσινγκ Κλουμπ έμειναν στο 0-0, όπως και στο «Λιμπερταδόρες ντε Αμέρικα», όπου η Αρχεντίνος Τζούνιορς απέσπασε 0-0 από την Ιντεπεντιέντε.

Εν τω μεταξύ, στη Λα Πλάτα η Πλατένσε βρέθηκε να κερδίζει με δύο γκολ διαφορά τη γηπεδούχο Χιμνάσια, αλλά η τελευταία αντεπιτέθηκε και με δύο γκολ, το πρώτο από τον 36χρονο μέσο Ματίας Πέρες και το δεύτερο από τον 25χρονο Ουρουγουανό αμυντικό Γκιγιέρμο Φράτα εξασφάλισε την ισοπαλία (2-2). Με σκορ 1-1 ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση στην Αβεγιανέδα ανάμεσα στην Αρσενάλ Σαραντί και τη Σαν Λορέντσο, που προηγήθηκε με τον 25χρονο επιθετικό Νίκολας Εμάνουελ Φερνάντες, αλλά απέτυχε να κερδίσει, δεχόμενη την ισοφάριση από τον 24χρονο αμυντικό Ματέο Καραμπαχάλ. Στα ματς της Δευτέρας η Μπάνφιλντ έφερε 1-1 με αντίπαλο τη Σεντράλ Κόρντομπα, ενώ η Γκοντόι Κρουζ πήρε το τρίποντο (2-1) με ανατροπή του σκορ, κόντρα στη Σεντράλ.

Συνοπτικά η 1η αγωνιστική

Ουνιόν - Μπόκα Τζούνιορς 1-1 (81’ Μαρκές - 10’ Ομπάντο)

Σαρμιέντο - Εστουδιάντες 0-3 (52’ και 58’ Απαολάτσα, 54’ Κάστρο)

Αλντοσίβι - Πατρονάτο 0-2 (6’ Σόσα, 50’ Λέις)

Νιούελς - Ταγιέρες 3-2 (62’ Κομπανιούτσι, 76’ Γκάρο, 78’ Κριστάλντο - 27’ Σάντος, 45’+1 Αούζκι)

Λανούς - Ατλ. Τουκουμάν 4-2 (26’ πεν. και 46’ Σαντ, 44’ Λόπες, 90’+2 Μαλκορά - 35’ Ερέντια, 66’ Καρέρα)

Χιμνάσια - Πλατένσε 2-2 (73’ Πέρες, 88’ Φράτα - 31’ Μανσίγια, 38’ Τισέρα)

Βέλες - Ράσινγκ Κλουμπ 0-0

Ουρακάν - Ντεφένσα 2-1 (38’ Τριβέριο, 50’ Ετσε - 6’ Μπάριος)

Αρσενάλ - Σαν Λορέντσο 1-1 (69’ Καραμπαχάλ - 17’ Φερνάντες)

Ρίβερ Πλέιτ - Κολόν 1-2 (90’+1 Σουάρες - 3’ Αλιέντρο, 34’ Γκόες)

Ιντεπεντιέντε - Αρχεντίνος Τζούνιορς 0-0

Σεντράλ Κόρντομπα - Μπάνφιλντ 1-1 (43’ πεν. Χιμένες - 21’ Γκαλόπο)

Γκοντόι Κρουζ - Σεντράλ 2-1 (64’ Λέγιες, 80’ Μπουλαούντε - 49’ Καράλιο)