«Διπλό» μετά το 2016 για την Τιχουάνα

Άλλες Ομάδες

Μεξικό

Σε τροχιά πρώτης 4αδας στη βαθμολογία του Τορνέο Απερτούρα 2022 στο Μεξικό βρίσκεται η Τιχουάνα.

Στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής οι «ροχινέγκρος» κέρδισαν με 2-0 την Κρουζ Αζούλ στην Πόλη του Μεξικό και έφτασαν τους 14 βαθμούς και την 4η θέση στην κατάταξη. Για την Τιχουάνα που πανηγύρισε «διπλό» με αντίπαλο την Κρουζ Αζούλ για πρώτη φορά από το 2016 σκόραραν ο 31ος ετών διεθνής Αργεντινός αμυντικός Ραμίρο Φούνες Μόρι με αυτογκόλ και ο 33χρονος διεθνής Αργεντινός επιθετικός Φράνκο Ντι Σάντο, ο οποίος αγωνίστηκε στην Ευρώπη με τις Τσέλσι, Μπλάκμπερν Ρόβερς, Γουΐγκαν, Βέρντερ Βρέμης, Σάλκε, Ράγιο Βαγιεκάνο και Γκεζτεμπέ. Υπενθυμίζεται, ότι οι 4 πρώτες ομάδες στην κατάταξη του Τορνέο Απερτούρα 2022 προκρίνονται απευθείας στα πλέι - οφ της διοργάνωσης. Στην 5η θέση με 13 πόντους ακολουθεί η Αμέρικα που συμπλήρωσε 3 συνεχόμενες νίκες στο πρωτάθλημα, νικώντας 3-0 την Πατσούκα. Για τους «αετούς» διακρίθηκε με την απόδοσή του, σημειώνοντας ένα γκολ και δίνοντας μια ασίστ ο 29χρονος διεθνής φορ Ερνι Μαρτίν. Επίσης, την 6η θέση με 13 βαθμούς κατέχει η Σάντος Λαγκούνα που επικράτησε 2-1 της Λεόν, κάνοντας και ανατροπή στο σκορ που ολοκληρώθηκε με γκολ του 25χρονου διεθνούς αμυντικού από τον Ισημερινό Φέλιξ Τόρες στο 63ο λεπτό. Επίσης, η Ατλέτικο Σαν Λουΐς επιβλήθηκε 3-2 της Πούμας και ανέβηκε στη 10η θέση με 11 βαθμούς. Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με δύο γκολ διαφορά στο 23ο λεπτό, με σκόρερ τον 32χρονο διεθνή Αργεντινό μέσο Εντουάρντο Σάλβιο, αλλά οι γηπεδούχοι «γύρισαν» το ματς με πρωταγωνιστή τον 32χρονο διεθνή Ουρουγουανό φορ Αμπέλ Ερνάντες, ο οποίος σημείωσε χατ - τρικ τερμάτων.

Συνοπτικά η 9η αγωνιστική

Ατλας - Χουαρές 0-1 (65’ Ντουένιας)

Μαζατλάν - Κερετάρο 1-1 (88’ Αλανίς - 84’ Τόρες)

Πουέμπλα - Νεκάξα 2-2 (15’ Μπαραγκάν, 64’ Κορτίτσο - 54’ Μπατίστα, 83’ Ολιβέρος)

Τολούκα - Μοντερέι 1-1 (27’ Φερνάντες - 71’ Αγκίρε)

Κρουζ Αζούλ - Τιχουάνα 1-2 (21’ Ριβέρο - 24’ αυτ. Μόρι, 66’ Ντι Σάντο)

Πατσούκα - Αμέρικα 0-3 (34’ Ζεντέχας, 49’ Ροντρίγκες, 75’ Μαρτίν)

Σάντος Λαγκούνα - Λεόν 2-1 (40’ Κάμπος, 63’ Τόρες - 37’ Αμπρίς)

Ατλ. Σαν Λουΐς - Πούμας 3-2 (31’ πεν. + 55’ + 59’ Ερνάντες - 6’ πεν. + 23’ Σάλβιο)