Πενιαρόλ - Σέρο Λάργκο, Peñarol vs. Cerro Largo

Διατήρησε το +3 η Πενιαρόλ

Ουρουγουάη

«Ιδρωσε», αλλά απέφυγε την ήττα απέναντι στη Σέρο Λάργκο η Πενιαρόλ.

Οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν για τη 13η αγωνιστική στο Τορνέο Κλαοσούρα 2021 της Ουρουγουάης. Οι φιλοξενούμενοι (Λάργκο) προηγήθηκαν με δύο γκολ διαφορά στο ημίχρονο, έχοντας ως σκόρερς τον 25χρονο Αργεντινό επιθετικό Λούκας Ντι Γιόριο και τον 25χρονο φορ Λεάντρο Οτορμίν, ο οποίος έφτασε συνολικά (Απερτούρα 2021 - Κλαοσούρα 2021) τα 13 τέρματα σε 26 συμμετοχές. Ωστόσο, οι «καρμπονέρος» αντεπιτέθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο και έφτασαν στο τελικό 2-2 με τέρματα από τον 20χρονο διεθνή φορ Αγκουστίν Αλβαρες Μαρτίνες, ο οποίος φέτος (Απερτούρα 2021 - Κλαοσούρα 2021) μετράει 13 τέρματα σε 23 παρουσίες, καθώς και τον 31ος ετών αμυντικό Κάρλος Ροντρίγκες. Το συγκεκριμένο αποτέλεσμα ευνοεί την Πενιαρόλ που διατηρήθηκε στην 1η θέση της βαθμολογίας και στο +3 (28π. - 25π.) από τη 2η Σέρο Λάργκο. Εξάλλου, στην 3η θέση με 24 πόντους ακολουθεί η Νασιονάλ, που επέστρεψε στις επιτυχίες, επικρατώντας 1-0 της Τσερίτο με γκολ του 30χρονου Αργεντινού φορ Λεάντρο Φερνάντες στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης. Στους 24 βαθμούς, αλλά στην 4η θέση της κατάταξης βρίσκεται η Προγκρέσο, που επιβλήθηκε για 3η φορά στις 4 τελευταίες αγωνιστικές, επικρατώντας 1-0 της Ρεντίστας με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του 32χρονου επιθετικού Γκαστόν Κολμάν.

Συνοπτικά η 13η αγωνιστική

Νασιονάλ - Τσερίτο 1-0 (90’+3 Φερνάντες)

Βίλα Εσπανιόλα - Λίβερπουλ 0-3 (43’ και 90’+3 Μαρτίνες, 47’ Φερνάντες)

Φένιξ - Ντ. Μαλντονάντο 2-1 (30’ Αμαράλ, 60’ Βιέρα - 54’ Τίλντε)

Ουόντερερς - Σουντ Αμέρικα 4-1 (42’ Πας, 45’+6 πεν. και 87’ και 89’ Ριβέρο - 40’ πεν. Ραμίρες)

Πενιαρόλ - Σέρο Λάργκο 2-2 (61’ Α.Α. Μαρτίνες, 69’ Ροντρίγκες - 33’ Ντι Γιόριο, 45’+2 Οτορμίν)

Ρεντίστας - Προγκρέσο 0-1 (18’ πεν. Κολμάν)

Μπόστον Ρίβερ - Πλάζα Κολονία 2-0 (39’ Ροντρίγκες, 84’ Λαρόσα)

Σίτι Τόρκε - Ρίβερ Πλέιτ 1-1 (62’ Τεουτέν - 66’ Αρέτσο)