Ολίμπια, Olimpia

Το Copa Paraguay η Ολίμπια!

Παραγουάη

Το Κύπελλο Παραγουάης για το 2021 κατέκτησε η Ολίμπια.

Στον τελικό που έγινε στο «Ντε Λος Ντιφενσόρες ντελ Τσάκο» η Ολίμπια έφερε 2-2 με αντίπαλο τη Σολ ντε Αμέρικα, αλλά στη συνέχεια επικράτησε με 3-1 στη διαδικασία των πέναλτι. Συγκεκριμένα, οι «ντανζαρίνες» (Αμέρικα) προηγήθηκαν στο 4ο λεπτό με τον 35χρονο Αργεντινό επιθετικό Χαβιέρ Τολέδο, αλλά η «Ο» ισοφάρισε στο 23’ με τον 24χρονο διεθνή κεντρικό αμυντικό Σαούλ Σαλδέδο. Ωστόσο, λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου (43’) η Σολ ντε Αμέρικα πήρε εκ νέου το προβάδισμα με το δεύτερο τέρμα στο παιχνίδι του Τολέδο. Στο 86ο λεπτό ήταν η σειρά της Ολίμπια να βρει δίχτυα, όταν ο 27χρονος διεθνής φορ Ντερλίς Γκονζάλες ευστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι, διαμορφώνοντας το τελικό 2-2. Στη διαδικασία από την άσπρη βούλα, ευστόχησε για τη Σολ ντε Αμέρικα ο Φρανσίσκο Ντα Κόστα, αλλά αστόχησαν οι Ντιέγκο Γκοντόι, Ροντρίγκο Ρόχας και Εμιλιάνο Οζούνα. Αντίθετα, για την Ολίμπια ευστόχησαν οι Χόρχε Ρεκάλδε, Ρίσαρντ Ορτίθ και Ιβάν Τόρες. Πρόκειται, για το πρώτο Κύπελλο Παραγουάης που κερδίζει η Ολίμπια, ενώ τις δύο προηγούμενες διοργανώσεις κατέκτησαν η Γκουαρανί (2018) και η Λιμπερτάδ (2019). Να σημειωθεί, ότι ο νικητής του Κυπέλλου εξασφαλίζει τη συμμετοχή του στο Κόπα Σουνταμερικάνα και στο Σούπερ Καπ.

Συνοπτικά ο τελικός

Σολ ντε Αμέρικα - Ολίμποα 2-2 και 1-3 πεν. (4’ και 43’ Τολέδο - 23’ Σαλσέδο, 86’ πεν. Γκονζάλες)