Ολγουεϊς Ρέντι, Always Ready

Ανέλαβε δράση ο Ρικέλμε

Βολιβία

Στο -3 από την κορυφή της βαθμολογίας στο Τορνέο Κλαοσούρα 2022 της Βολιβίας πλησίασε η Ολγουεϊς Ρέντι.

Στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής η «αλμπιρόχο» κέρδισε με σκορ 5-0 την Μπλούμινγκ, 4η νίκη της στις 5 τελευταίες αγωνιστικές και έφτασε τους 22 βαθμούς, κατέχοντας τη 2η θέση στην κατάταξη. Για την Ολγουεϊς Ρέντι διακρίθηκε με την απόδοσή του ο 34χρονος Αργεντινός επιθετικός Μάρκος Ρικέλμε, ο οποίος σημείωσε χατ - τρικ τερμάτων, φτάνοντας συνολικά τη φετινή σεζόν (Απερτούρα 2022 - Κλαοσούρα 2022) τα 13 γκολ σε 21 ματς. Στην 1η θέση της βαθμολογίας με 25 πόντους βρίσκεται η Δε Στρόνγκεστ που «κόλλησε» στο 1-1 με αντίπαλο την Ατλέτικο Παλμαφλόρ. Την 3η θέση στην κατάταξη με 19 βαθμούς κατέχει η Μπολίβαρ που επικράτησε 2-1 της Ρεάλ Σάντα Κρουζ, κάνοντας ανατροπή στο σκορ που ολοκληρώθηκε στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων της αναμέτρησης με γκολ του 28χρονου Βραζιλιάνου φορ Μπρούνο Σάβιο, ο οποίος έφτασε συνολικά τη φετινή σεζόν (Απερτούρα 2022 - Κλαοσούρα 2022) τα 11 γκολ σε 22 ματς. Στους 19 πόντους, αλλά στην 4η θέση ακολουθεί η Νασιονάλ Ποτόσι που συμπλήρωσε 5 συνεχόμενες νίκες στη διοργάνωση, μετά το υπέρ της 1-0 εις βάρος της Χόρχε Βίλστερμαν με τέρμα του 35χρονου αμυντικού Λουΐς Τορίκο. Επίσης, στην 5η θέση με 18 βαθμούς βρίσκεται η Αουρόρα που επιβλήθηκε 2-1 της Ρόγιαλ Παρί και διατήρησε τις ελπίδες της για έξοδο στο Κόπα Σουνταμερικάνα 2023, με βάση τη θέση της στη συγκεντρωτική βαθμολογία της σεζόν. Εκτη στην κατάταξη με 17 πόντους είναι η Οριέντε Πετρολέρο που κέρδισε με 3-0 τη Ρεάλ Τομαγιάπο, με τους Εκτορ Σάντσες (25χρονος διεθνής μέσος) και Χουάν Ριμπέρα (27χρονος διεθνής μέσος) να σκοράρουν και να δίνουν και ασίστ.

Συνοπτικά η 10η αγωνιστική

Ρεάλ - Μπολίβαρ 1-2 (24’ Ρομέρο - 71’ Μελγκάρ, 90’+4 Μπρούνο Σάβιο)

Δε Στρόνγκεστ - Ατλ. Παλμαφλόρ 1-1 (56’ Σοτομαγιόρ - 70’ Αμπαστοφλόρ)

Γκουαμπιρά - Ιντεπεντιέντε 1-1 (45’+4 πεν. Αλανίς - 76’ Ραμίρες)

Νασιονάλ - Χ. Βίλστερμαν 1-0 (45’+6 Τορίκο)

Σούκρε - Βίντο 2-1 (50’ Καλέρο, 65’ Οβεχέρο - 90’+6 πεν. Ουαϊουάτα)

Οριέντε Πετρολέρο - Τομαγιάπο 3-0 (45’+4 Βάκα, 85’ Σάντσες, 87’ Ριμπέρα)

Ολγουεϊς Ρέντι - Μπλούμινγκ 5-0 (2’ + 15’ + 57’ Ρικέλμε, 25’ Αλγκαρανιάς, 50’ Ραμάγιο)

Αουρόρα - Ρόγιαλ Παρί 2-1 (65’ Μουνέ, 90’+2 Μπαρμπόσα - 23’ Γκαρσία)