Εμελέκ - Ουν. Κατόλικα, Emelec vs. Universidad Católica
Νέα

Αφησαν βαθμούς οι πρωτοπόροι

Χωρίς νίκη έμειναν οι τρεις πρώτες ομάδες στη βαθμολογία της Β’ φάσης της Serie A 2021 στον Ισημερινό, για την 8η αγωνιστική της διοργάνωσης.

Συγκεκριμένα, η Ιντεπεντιέντε ντελ Βάγιε προηγήθηκε απέναντι στην Τέκνικο Ουνιβερσιτάριο, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του 30χρονου Αργεντινού επιθετικού και πρώην παίκτη της Κέρκυρας τη σεζόν 2017-18 Τζόναθαν Μπάουμαν, ο οποίος έφτασε τα 19 γκολ σε 23 συμμετοχές φέτος (Α’ και Β’ φάση), αλλά δέχτηκε την ισοφάριση στο 79ο λεπτό από τον 23χρονο μέσο Μάρκος Μεχία και παραχώρησε τελικά 1-1. Η «νεγκριαζούλ» έφτασε τους 20 βαθμούς και είναι 1η και αήττητη στη βαθμολογία. Στη 2η θέση με 15 πόντους ισοβαθμούν οι Εμελέκ, Λίγκα ντε Κίτο και Νουέβε ντε Οκτούμπρε. Οι «ελέκτρικος» (Εμελέκ) απέτυχαν να πανηγυρίσουν το τρίποντο για 2η συνεχόμενε αγωνιστική, έπειτα από το 2-2 απέναντι στην Ουνιβερσιδάδ Κατόλικα, που είχε ως κορυφαίο σε απόδοση παίκτη στην αναμέτρηση, με ένα γκολ και μια ασίστ τον 31ος ετών Αργεντινό μεσοεπιθετικό Λίσαντρο Αλτσουγκαράι, που έφτασε τα 13 γκολ σε 19 παρουσίες τη φετινή σεζόν (Α’ και Β’ φάση). Από την πλευρά της, η «U» (Λίγκα) έφερε 2-2 απέναντι στη Μάντα, αν και προηγήθηκε δύο φορές στο σκορ, με 0-1 στο 22’ από τέρμα του 18χρονου μέσου Νίλσον Ανγκούλο και με 1-2 στο 75ο λεπτό μετά από γκολ του 18χρονου μέσου Σεμπαστιάν Γκονζάλες. Σε αντίθεση με τις παραπάνω ομάδες η «Super 9» (Οκτούμπρε) νίκησε 1-0 την Γκουαγιακίλ Σίτι, με σκόρερ τον 24χρονο μέσο Ζοάο Παρέδες.

Συνοπτικά η 8η αγωνιστική

Αούκας - Μπαρτσελόνα Σ.Κ. ανβλ.

Μουσούκ Ρούνα - Ορένσε 0-0

Γκουαγιακίλ Σίτι - Νουέβε ντε Οκτούμπρε 0-1 (44’ Παρέδες)

Μάντα - Λίγκα ντε Κίτο 2-2 (73’ Αλανίς, 87’ Μαρτίνες - 22’ Ανγκούλο, 75’ Γκονζάλες)

Μακαρά - Ντελφίν 2-3 (70’ πεν. Σαντακρούζ, 90’ Ροντρίγκες - 14’ και 45’+1 Σιφουέντε, 44’ Αλμαν)

Ιντεπεντιέντε ντελ Βάγιε - Τέκνινο Ουνιβερσιτάριο 1-1 (51’ πεν. Μπάουμαν - 79’ Μεχία)

Εμελέκ - Ουν. Κατόλικα 2-2 (27’ Ρόχας, 90’+3 Σεβάγιος - 35’ πεν. Αλτζουγκαράι, 36’ Βαλένσια)

Ντ. Κουένσα - Ολμέδο 5-0 (21’ Ορεχουέλα, 33’ αυτ. Λεόν, 52’ πεν. Πενίγια, 79’ Ντορεγκαράι, 83’ Τσικαΐζα)