Τίγκρες, Tigres UANL

Το 8ο πρωτάθλημα για την Τίγκρες

Μεξικό

Νικήτρια στο Τορνέο Κλαοσούρα 2023 του Μεξικό αναδείχθηκε η Τίγκρες.

Οι «αουριαζούλες» παραχώρησαν 0-0 στη Γουαδαλαχάρα στον πρώτο τελικό της διοργάνωσης που έγινε στην έδρα τους, αλλά στον επαναληπτικό που διεξήχθη στην πόλη Σαποπάν κέρδισαν με σκορ 3-2 στην παράταση και κατέκτησαν το 8ο πρωτάθλημα στην ιστορία τους. Μάλιστα, η Τίγκρες βρέθηκε να χάνει με 2-0 στο 20ο λεπτό, αλλά μείωσε με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του 37χρονου πρώην διεθνούς Γάλλου επιθετικού Αντρε Πιερ Ζινιάκ στο 65ο λεπτό, ενώ ισοφάρισε με γκολ του 25χρονου διεθνούς μέσου Φρανσίσκο Κόρδοβα στο 71’. Τελικά, με τέρμα του 33χρονου διεθνούς Αργεντινού μέσου Γκουϊντο Πισάρο στο 110’ έκανε την ανατροπή και κέρδισε το τρόπαιο! Οι προηγούμενες επιτυχίες της Τίγκρες είναι το Τορνέο Κλαοσούρα 2019, το Τορνέο Απερτούρα 2017, το Τορνέο Απερτούρα 2016, το Τορνέο Απερτούρα 2015, το Τορνέο Απερτούρα 2011, επίσης το πρωτάθλημα τις σεζόν 1981-82 και 1977-18. Οι ποδοσφαιριστές που ξεχώρισαν τη φετινή σεζόν (Απερτούρα 2022 - Κλαοσούρα 2023, Τσάμπιονς Λιγκ CONCACAF) στην Τίγκρες είναι ο Αντρε Πιερ Ζινιάκ, με συνολικά 22 γκολ και 6 ασίστ σε 45 συμμετοχές, ο Φρανσίσκο Κόρδοβα με συνολικά 13 γκολ και 5 ασίστ σε 43 συμμετοχές και ο 31ος ετών διεθνής Κολομβιανός φορ Λουΐς Ενρίκε Κινιόνες, με συνολικά 7 γκολ και 7 ασίστ σε 43 συμμετοχές. Προπονητής του συλλόγου είναι ο 57χρονος Ουρουγουανός Ρόμπερτ Σιμπόλντι., ο οποίος εργάστηκε και στο παρελθόν στο Μεξικό ως τεχνικός, αλλά και ως ποδοσφαιριστής.

Συνοπτικά οι τελικοί

Τίγκρες - Γουαδαλαχάρα 0-0
Γουαδαλαχάρα - Τίγκρες 2-3 πρτ. (11’ Αλβαράδο, 20’ Γκουζμάν - 65’ πεν. Ζινιάκ, 71’ Κόρδοβα, 110’ Πισάρο)